avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 762 soluții astăzi
Forum Activitate Zbranca Nicolae

Activitate Zbranca Nicolae

Cumnata a renuntat la dreptul ei la ap pt terenul care la primit,pe actul de vanzare cumparare scrie ca cumnata si socrul sunt vanzatorii iar eu si sotia cumparatorii cu clauza pt socrul meu de uzufruct .Scrie ca noi avem in stapinire apt dar in stapinire si in fapt dupa decesul socrului .In acest act scrie in felul urmator avand in vedere ca soacra este decedata:socrul are cota 10/16;cumnata are cota 3/16,deci sunt cei 13/16 care i am cumparat noi cealalta parte de 3/16 este parte a sotiei mele parte din ap ce se vinde conform certificatului de mostenitor.Virament bancar nu este deoarece banii sau dat numerar.Va multumesc!
Buna ziua succesiune sa facut deoarece soacra mea este decedată si sotia mai are o sora.Pe actul de vanzare cumparare scrie ca am dat 38500 ron .VA MULTUMESC!
Cumnata nu are acte pe apartament eu cu sotia avem acte pe apartament,de vanzare cumparare cu uzufruct viager (fara,intretinere) in acte scrie ca apartamentul a fost cumparat cu 38500 ron de catre mine si sotie si ca detinem cota 13/16 iar cota 3 este al socrului meu pana la moartea lui,dupa care ne revine noua.Cumnata a avut un teren de casa pe care la vandut cu 9000 de euro si un alt teren pe care inca il detine.Noi cand am facut actele in 2015 cumnata a semnat si a declarat de fata cu martorii si notarul ca renunta la dreptul ei la ap pt ca a primit terenul de casa+alt teren.Va multumesc doamna avocat!
Buna seara mie si sotiei mele ni sau facut acte de vanzare cumparare cu uzufruct viager,sa nu-l putem da afara din casa pe socrul/tatal nostru ceva ce nici nu intentionam.Sotia mai are o sora care a primit de la tatal ei un teren de casa si inca un teren in alt oras,sa facut si succesiune.Am fost la notar si am facut actele la acelasi notar in aceasi zi,sotia si cu mine act pe apartament de vanzare cumparare cu uzufruct viager,iar sora sotiei pe teren pe care la si vandut la un verisor in acelasi timp.Noi actele le avem de 2 ani dar in acest apartament noi locuim de 10 ani timp in care noi am investit bani.Tatal sotiei ne ameninta ca ne da in judecata si ne strica actele,probabil influentat de cealalta fiică .Intrebarea este daca este posibil acest lucru?Va multumesc anticipat!