avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Activitate GiurgicaLeopold

Activitate GiurgicaLeopold

pfa cu venituri mici.In 2025 voi plati cass obligatoriu 1.980 lei pentru 2024. intrebare, pentru care an rezulta ca sunt asigurat in sistem. Mentionez ca actualmente nu figurez asigurat,nu am card de sanatate.
sesizare scrisa ,trimisa prin posta , semnata de mai multi cetateni dar nu cu nume si prenume clare . Sesizarea este trimisa consiliului local si priveste o situatie concreta referitor la patrimoniul public al comunei.
Pe motiv ca este anonima , petitia este respinsa. In acest caz putem discuta de autosesizare , in sensul , problema fiind reala consilierii locali puteau sa se autosesizeze si sa discute problema ??? intreb pentru un prieten......
Discuție pensie
in 2017 am adresat o intrbare privind posibilitatea de a introduce dosarul de pensie .Am avut raspunsuri concrete si clare ,va multumesc . Neclar devine urmatorul aspect . am lucrat in grupa 1. 14 ani si 11 luni .Am lucrat in conditii speciale 10 luni.,in aceeasi societate,la acelasi loc de munca.Problema e ca intre aceste doua date sunt doi ani lucrati la o societate diversa .,un AF, evident fara grupa sau conditii speciale. In acest contest cele 10 luni se mai aduna cu 11 luni ,pentru a beneficia de alte 6 luni de reducere ?? Va multumesc Cordiali saluti
Buna ziua . Am citit pe avocatnet.ro despre modificarea valabilitatii aurizatiei de construire.Am o problema si concret nu am un raspuns,daca ma poate ajuta cineva. Sunt posesorul unei autorizatii de construire eliberata in 02.12.2015. ,valabila trei ani. In decembrie 2018 nu am reusit sa merg acasa sa cer prelungirea valabilitatii. Casa e ridicata la rosu si cu acoperis. Anul acesta sper sa termin la interior, anul viitor sa montez geamurile si izolamentul esterior. In iulie sper sa ajung in concediu ,ma prezint la primarie si voi plati 30% di taxa de autorizare ca penalitate. Din acel moment : 1. cer comisia sa vina sa faca receptia ; 2. cer prelungirea valabilitatii autorizatiei ; 3. cer o noua autorizare ,prezentand inca o data toate documentele . Cordiali saluti
Discuție pensie
Buna ziua.Sotia are lucrati doar zece ani.La implinirea varstei de pensionare va avea pensie calculata strict pentru doar 10 ani lucrati sau pensia va fi zero din lipsa a minim 15 ani ? Multumesc
Răspuns la discuția pensia anticipata
nu se cumuleaza cele doua reduceri,am inteles.Primul raspuns e 57 ani si sase luni.65 de ani cu reducere 7 ani pentru grupa 1,fac 58.Inca sase luni de reducere de unde rezulta ? Daca ma poate lamuri cineva,multumesc anticipat.
Răspuns la discuția pensia anticipata
Multumesc, am inteles tot. Cordiali saluti.
Răspuns la discuția pensia anticipata
va multumesc pentru raspuns.Eu calculam 7 ani reducere pentru grupa,5 ani cerere anticipata,53 ani de eta ,total 65,deci anul acesta pot face cerere.Evident era un calcul gresit,daca nu cer prea mult,unde e gresit ? O zi buna
Răspuns la discuția pensia anticipata
in sistemul public,din care:in conditii normale di munca-1 ani 4 luni 24 zile;in conditii speciale de munca- 0 ani 10 luni ; in gr.1 (legea nr 3/1977 -14 ani 11 luni 9 zile ;stagiu aferent grupe /conditii de munca -7 ani; perioade asimilate -1 ani 7 luni 22 de zile.Stagiul TOTAL di cotizare realizat 25 de ani 9 luni 25 de zile. Grazie cordiali saluti
Ma numesc Giurgica Leopold,nascut in 16/01/1964 actualmente muncitor in Italia.
Stagiul total de cotizare relizat in Romania 25 ani si 9 luni,recunoscuti de casa de pensii,( unde sunt recunoscuti 7 ani stagiu aferent grupei de munca),stagiul complet recunoscut de INPS Italia con E 205 13 ani si o luna.Cand pot cere pensia anticipata in Romania ?
Multumesc,cordiali saluti