avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 685 soluții astăzi
Forum Activitate mella12

Activitate mella12

Buna seara!
Intampin urmatoarea problema: am facut o rezervare pe booking pentru un sejur la un hotel in Bulgaria. Mentionez ca sunt la a doua rezervare, in trecut facand o alta rezervare in tara, unde nu am intampinat nicio problema. Ambele oferte avea titlul de rezervare nerambursabila, cu mentiunea ca in tara era specificat "plata la proprietate", spre deosebire de Bulgaria unde nu scria nimic.

Am finalizat rezervarea si am primit pe mail confirmarea acesteia. In ziua urmatoare primesc un mail in care imi spune ca hotelul nu a putut preautoriza cardul meu (acest card este de debit) din cauza ca acesta nu este valid si au specificat ca imi vor anula rezervarea daca in 24 h nu actualizez datele de pe card sau nu introduc altul valid
Am contactat banca, mi-au spus ca din partea lor nu exista niciun fel de probleme, dar in schimb au observat ca hotelul a incercat sa retraga toata suma sejurului, respectiv 680 euro. Totodata, banca m-a informat ca in urmatoarea luna tipul de card pe care il detin se va retrage de pe piata din Romania.
Aceasta este o alta problema pentru ca hotelul are in politica sa mentiunea de a ma prezenta cu acelasi card cu care am facut rezervarea. In momentul de fata au trecut deja 2 zile de la toate aceste intamplari si nu am mai primit niciun raspuns de la hotel sau de la booking. Eu nu sunt de acord cu retragerea intregii sume in avans.
Tinand cont de toate cele de mai sus, a faptului ca eu nu am aceasta suma pe cardul de debit, pentru ca intentionam sa platesc la locatie si ca oricum banca imi va retrage acest card in urmatoarea luna si voi primi altul in schimb, ce se poate intampla mai departe? Ma pot executa silit? Se poate opri aceasta suma integral sau in transe? Atat timp cat cardul nu este validat de ei de ce nu anuleaza ei rezervarea, asteapta sa o fac eu pentru a-mi opri banii? Se considera ca aceasta este o confirmare valida sau este nula?
In speranta ca cineva imi poate da un raspuns, va multumesc anticipat! O seara buna!