avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 599 soluții astăzi
Forum Activitate Martho

Activitate Martho

Buna seara,
Este recunoscut permisul de conducere la o persoana in România care acum recent a dat examenul in Anglia si cat timp e valabil? Multumesc de răspuns.
Buna, am facut testul rapid de vaccinare Sarscov2 si am iesit pozitiv. La locul de munca asa nu pot merge, angajatorul are dreptul sa ma plateasca inrtr un procent oarecare? Sau sa anunt medicul de familie?Ce pasi ar trebui sa urmez? Am simptome usoare, nu am febra, nici dureri de cap, gat, muschi, nimic, doar pierdere de miros.
Astept raspuns,
Va multumesc.
Răspuns la discuția Somaj tehnic - reangajare
Nu a cerut, abia azi am aflat vestea. Inca ceva: daca esti in somaj tehnic vechimea de munca se inceteaza?
Buna ziua,
fiind in somaj tehnic de la 1 aprilie, societatea cere documentele pentru reangajare.
Exista ca persoana respectiva in acest caz sa nu primeasca cei 75% de la stat? Nu inteleg de ce cere documentele pentru reangajare daca angajatul a fost pusa in somaj tehnic, asa este procedura?

Pentru luna aprilie cand se aloca drepturile salariatului cei 75%?

Astept raspuns,
Multumesc,
Marta
Buna ziua,
Un salariat care este angajat la o firma cu doua contracte pe posturi diferite poate beneficia de cate 20-20 zile de concediu de odihna? ( pe un contract este trecut cu 6 ore si pe alt contract cu 2 ore, firma fiind aceeasi). Multumesc, Marta
Răspuns la discuția suspendare contract de munca
a primit o hartie de la societate cum ca nu pot ei reangaja pe ea fiindca s a desfiintat postul. Asa ea a ramas 2 luni fara asigurarile platite si nici nu poate intra in somaj
Răspuns la discuția suspendare contract de munca


Cornel Vasile a scris:
Art. 65. Alin. 1
Cu ce articol i-a incetat c.i.m. ?

Răspuns la discuția suspendare contract de munca
A mers sa-si depuna actele pentru somaj fiindca nu avea de gand sa se reaintoarca la munca, oricum firma a mai redus din angajati si nu are activitate asa mare. Ea a aflat de la ITM cumca are contractul incetat.
Nu cred ca a depus nici o cerere, oare unde trebuia sa depuna cererea asta? Oare acum e tarziu daca ea din luna aprilie nu beneficiaza de nicio asigurare?
Buna seara,
cazul unei mamici: a fost in maternitate 2 ani de zile, la finalul lunii iunie i s-a expirat dupa stiintele sale maternitatea si vroia sa intre in somaj. Firma la care a lucrat trebuia sa se instiinteze cum ca sa se intoarca la servici la finalul lunii aprilie cu 2 luni inainte. Ea s-a dus sa depuna dosarul pentru somaj si cei de acolo anunta ca contractul ei defapt e suspendata inca de la finalul lunii aprilie. In situatia asta ce e de facut? Erau obligati cei de la firma sa i anunta telefonic cum ca se suspenda contractul ei? Au dreptul cei de la firma (patronul) dupa maternitate sa i deie afara pur si simplu asa o mamica, nu este o lege asupra astuia?
Astept un raspuns,
Va multumesc.
Buna ziua,
Eu ca angajat cum pot sa stiu daca angajatorul imi plateste contributiile catre stat ce i se cuvine? Mentionez ca lucrez in domeniul privat, nu am semnat nici un stat de plata si nu primesc fluturas. Astept raspuns, multumesc.