avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 490 soluții astăzi
Forum Activitate Anonimmm2017

Activitate Anonimmm2017

Mama ia dat partea in bani lu tata.


Eu_geany a scris:

Cum ați rezolvat?

Agenti de la politia rutiera nu au si alte functi? iam mai vazut dand citati, sesizati la scandaluri in locuinte, sau chiar la birou.
Deci sa inteleg ca punctul 25 se aplica la a sparge...darama...construi.
Punctul 26 este cel care ma intereseaza ca se specifica instrument muzical doar in cazul ca nu tin petrecere privata in curte.
Punctul 27 daca ti petrecere privata in curte si dau muzica tare sau fac galagie mare persoanele.

Daca politia rutiera nu este in masura....cine este in masura? Comunitari?
Mersi de raspuns.

Cum constata ei ca deranjez linistea publica? Muzica e incet si sa zicem canta manele si vecinului nui plac manele si ma reclama cu toate ca muzica este foarte incet dar indeajuns ca vecinu de langa mine sa auda ce melodii canta.
Punctul 25 nu acopera punctul 26 si 27?
In cazurile mele sa procedat corect sau nu?
Deranjarea linisti publice Legea nr. 192/2019.
Cand pot asculta muzica si cat de tare incat sa nu fiu amendat?

Am avut o situatie penibila si vreau sa stiu daca sa actionat corect sau a fost doar intimidare.
Sambata in jurul orei 19:00 ascultam muzica in curte la un volum decent, de la distanta de aproximativ 4m de boxa puteai linistit sa vorbesti cu orice persoana fara sa ridici vocea.
Nu tineam nici o petrecere, aveam o familie in curte cu care faceam gratar.
A venit politia rutiera ca sa dau muzica mai incet ca am deranjat mai multe persoane.
Eu cu bun simt am spus ca muzica nu este tare si nici ora 21 nu este ca sa opresc.
Am intrebat cine ma reclamat si nu au vrut sa zica. Au zis "mai multi".
Am fost legitimat si au plecat.
Pana sambata eu nu am mai ascultat muzica timp de 2 luni, nici in casa si nici afara ca am avut echipamentul stricat.
Au actionat corect?

A doua situatie a fost ca la 2 case de a mea, un bun vecin de al meu a doua zi "Duminca" a tinut o petrecere in curte cu muzica foarte tare si multa galagile pana la ora 20:30 si nu a venit politia la el.
In ultimele 2 luni aproape zi de zi si aproape nici un weekend nu este liniste la el, muzica canta aproape tot timpul.
Este corect?

A treia situatie acum 2 luni am tinut o petrecere in curte de ziua baiatului care facuse 14 ani, petrecerea a tinut pana la ora 23:00 cu muzica data foarte tare de se auzea pe o raza de 2-3km, am cam pierdut notiunea timpului (vina mea si mio asum) si mam trezit cu politia locala la poarta exact cand conduceam ultimi invitati la ora 23:00.
Am primit un proces verbal in care aveam avertisment si am fost informat cine ma reclamat.

Sunt vecini care taie, sparge,tunde iarba, sau cu muzica in masini in fata porti la 1-2 dimineata de ma trezeste din somn si pe aceea nu ii mai reclama nimeni.

Am cautat in legea 192/2019 dar nu gasesc nimic concret.
Ma puteti ajuta?



Buna ziua. Revin cu alta problema legat de aprtament.
Cum ati spus cineva mai sus sa ajuns la executare silita. Mama a primit acasa un plic de la un birou executoresc precum ca i sa pus proprire pe conturi si ca daca nu achita in termen de 2 luni sulta plus cheltuielile de executare va pune apartamentul in vanzare.
Actual mama si-a schimbat CF-ul pe numele ei dar apare ipotecat de tata cu o datorie de 55000 de lei.
Mama a facut tot ce a putut si a reusit sa ii se accepte un imprumut impotecar cu apartamentul ca sa achite sulta fata de tata. Insa pentru asta tata terebuie sa se prezinte la notarul banci sa declare suma primita ca sa ii scoata lu mama ipoteca.
Problema este ca tata nu vrea sa vina sa semneze. El a zis ca vrea bani dar nu semneaza nimic.
Mama sa dus la biroul executoresc sa le spuna ca a facut rost de bani prin metoda aceasta si sa ii zica tatei sa vina sa semneze.
Surpriza. Cei de la biroul executoresc a zis ca nu poate sa il oblige sa vina sa semneze, ca totusi il suna sa vada ce zice si sa revina a doua zi.
Uitati ca timp de 1 luna mama tot merge la biroul executoresc macar o data la 3 zile si este sictirita si chiar scoasa afara din biroul executoresc cu motiv ca ei nu poate sa il oblige pe tata sa vina sa semneze si ca sa ii lase in pace. Iau bagat numarul de telefon la ignor, la interfon nu mai raspund, si cand reuseste sa ii prinda se ia de mama ca sa ii mai lase in pace, si ca daca tata nu vrea sa vina iar ea nul convige ii va pune apartamentul in vanzare. Chiar astazi domnisoarele care erau la birou a scoso afara iara pe mama si a amenintat-o ca daca o supara maine ii scoate apartamentul la vanzare.
Nu mai inteleg nimic, va rog lamuriti-ma. Cum se poate asa ceva?
Sa te preziti ca sa le dai bani si ei sa te sictireasca.
Ce poate sa mai faca mama in cazul asta? E disperata.....vrea sa termine o data cu disputa asta si parca bate pasul pe loc.
As vrea sa ii reclam pentru ce fac cei de la birou.
Cand mama lea cerut o foaie precum ea sa prezentat sa achite suma dar tata nu vrea sa vina sa semneze, au zis ca ei nu pot face declarati.
Va rog ajutati-ma cu o solutie !
Instanta nu a dat nici un termen, iar aici suntem confuzi, daca nu avem un termen dat de judecator, atunci de ce se grabeste tata sa ii dam bani daca timp de 16 ani nici nu la interesat.
Mama cand a deschis procesul, a crezut ca ii va reveni in totalitate aprtamentul, deoarece el timp de 16 ani nu la mai interesat nimic.
Stiam ca el va fi informat de proces, nu neam gandit niciodata ca nu afla sau sa il dam in judecata fara sa stie.
Insa nu ne asteptam ca el sa nu se prezinte, sa depuna intampinare. Ne gandeam ca isi ia avocat si riposteaza, insa pe el nu la interesat deloc.
La finalizarea procesului nu se astepta mama sa devina datoare la tata cu atatia bani, se astepta la o suma dar nu asa mare.
De vandut nu vrea mama sa il vanda, in schimb se gandestete sa ii da bani in rate (probabil pe 30 ani :)) ca la creditele de prima casa.) Ceva gen cate 100 Euro pe luna.
Tata sia pierdut dreptul la apartament. In decizie scrie ca : I se acorda intreg imobilul reclamantei.
Deci nu are de ce sa se roage de el sa il vanda.

Multumesc de indrumari.

Tata tot ameninta ca isi ia executor judecatoresc ca sa obtina bani de la mama. Se poate asa ceva?
In caz ca vine cu executorul, ce este de facut? cum ar trebui sa reactionam in acest caz?
Este prima oara care ne lovim de asa ceva.
Multumesc inca o data.