avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 562 soluții astăzi
Forum Activitate adi71stefan

Activitate adi71stefan

multumesc pentru informatii !
Buna ziua : Am si eu o intrebare , va rog frumos : care este valoarea minima a unui concediu medical pe cod de indemnizatie 13, adica 75% din salariu. Va intreb aceasta, deoarece din luna ianuarie de cand sunt in concediu medical, pe cod de indemnizatie 13, adica boala cardiovasculara , primesc doar aproximativ 850 de ron ca si valoare a concediului medical. Mentionez ca sunt angajat ca agent de paza , la aceasta firma din 23 august anul trecut, in medical din ianuarie, iar pe perioada cat am lucrat aveam un venit net de aproximativ 1850 ron . Nu este cam mare diferenta ?

Multumesc pentru intelegere !

Cu respect.....
Buna ziua . Am o problema cu angajatorul meu si nu stiu la ce institutie a statului sa ma adresez. Respectiv , pe perioada ordonantelor de urgenta, Spitalul Judetean Ilfov a oprit accesul in ambulatoriu si elibereaza certificatele de concediu medical doar in format digital, respectiv le trimite pe mail.... Numai ca acest format nu este acceptat de angajator ( firma de paza) . Mi s-a comunicat verbal ca desi am dus concediul medical printat si vizat la medicul de familie , nu va intra in plata pana nu aduc originalul. Cum venitul salarial ( respectiv valoarea concediului medical ) este singura sursa de existenta financiara, va dati seama ca sunt intr-o situatie disperata ! Mentionez ca este vorba de concediul medical pe luna aprilie.... Nu siu la ce institutie a statului sa ma adresez..... Va multumesc pentru intelegere ! Cu respect....
Răspuns la discuția Contradictie in termeni
Din pacate , eu sunt cel care a gresit si nu a citit toate rubricile din c.i.m. Eram obisnuit cu 3 luni perioada de proba, asa ca la semnare , am trecut cu vederea acest detaliu. Pe viitor , voi fi mai atent . Multumesc pentru intelegere.... Va salut cu respect ....
Răspuns la discuția Contradictie in termeni
Si , eu trebuie sa indur, inca restul de zile, pana la 90 ?de ce nu se specifica in codul muncii ca trebuie sa fim atenti la citirea contractuui?
Buna seara. Stiu ca , codul muncii , prevede 3 luni ca si perioada de proba , si mi s-a trecut in contractul individual de munca. Este normal, corect, ca la o rubrica din contract, ALTE CLAUZE ,sa fie specificat ca perioada de proba este de 15 zile lucratoare , iar eu, la o luna de la angajare, sa nu pot sa ma prevalez de articol 31 , alineat 3?Sa fie cumva, necunoasterea legislatiei....comoditatea ?
este legal sau corect sa opresti contravaloarea bonurilor de masa din venitul net realizat de catre salariat ?

este prima data cand mi se intampla asa ceva, pe statul de plata!!!!

la angajare , am discutat de salariu de baza+bonuri de masa+bonusuri+gratuitati.....