avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 719 soluții astăzi
Forum Activitate Lidia arama

Activitate Lidia arama

Buna ziua!
Va derenjez cu o intrebare.
Mama mea a fost casatorita cu talal meu din anul 2002 pana in anul.2014.
Ulterior divorțat de tatal meu.
Acesta avea un apartament inainte de casatorie.
Am aflat abia dupa 6 luni de la deces ca tatal meu a decedat in ianuarie 2019.intrucat rudele.lui nu m-au anuntat.
Eu sunt minor . Am fost lipsit de pensie alimentară sau alte drepturi in aceasta perioada si pe deasupra am aflat ca tatal.meu a facut un testament unei nepoate pe acest apartament tocmai din 2010. Aceasta cunostea ca eu exist intrucat sunt mai mic decat ea cu aprox 10 ani. Si atunci parintii nu erau divorțati. Chiar locuiau in acest apartament. Deci pare dubioasa si autenticitatea testamentului.
Abia acum.am.aflat ca aceasta, verisoara mea, a și vandut apartamentul dat cu testament de catre tatal meu, imediat dupa decesul lui, adica in februarie 2019.
Va rog sa.mi spuneti daca pot revoca acest testament prin care tatal meu ar fi dat apartamentul fetei surorii sale, adica verișoarei mele.
In cazul in care o societate aflata in reorganizare judiciara a fost declarata inactiva datorita expiratii sediului social poate fi reactivata daca nu-si achita toate obligatiile de plată (aceasta are un plan de reorganizare si achita obligatiile conform planului)
Care eate temeiul legal?