avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 666 soluții astăzi
Forum Activitate Tulcea1234

Activitate Tulcea1234

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Va multumesc: revin totusi: :)

1)Poate fiul meu fi exonerat de plata chiriei neachitate in baza acordului verbal al nepotului testamentar prin care a acceptat neplata chiriei in schimbul bunei prezervari a locuintei?
2)Este relevant dpdv juridic faptul ca cei doi mostenitori conflictuali i-au cerut fiului meu in mod expres sa nu achite nici o chirie celuilat, respectiv nepotul i-a cerut sa nu achite sotului defunctei, iar sotul sa nu achite oricarei altei persoane?
3)Daca nu da declaratia scrisa pentru neplata chiriei mai poate fi expus riscului darii in judecata, neexistand nici un contract de locatie intre mostenitori si locatar?
4) Daca mostenirea nu a fost dezbatuta si finalizata pot mostenitorii sa invoce obligatiile/drepturile din contractul initial dintre propietara defuncta si locatar, acesta nefiind inscris la ANAF?

Va multumesc pentru promptitudinea raspunsului. As dori sa mai fac anumite clarificari si sa revin cu intrebarea: contract de inchiriere a existat initial cu proprietarul(ulterior decedat) care
contract nu a fost inregistrat la fisc nici o data. Fiul meu a continuat locuirea apartamentului in dorinta de a-l cumpara dupa incheierea succesiunii ceea ce-i fusese comunicat ca fiind posibil si de dorit de catre nepotul testamentar, acesta chiar facilitand accesul in apartament unui evaluator. Cu nici unul dintre mostenitori n-a avut nici un contract incheiat si nici n-a achitat nici o suma cu titlul de chirie acestora , mai mult, cerandu-i-se de catre ambii mostenitori (fiecare in parte si separat) sa nu achite celuilalt nici o suma cu titlul de chirie. Sotul decedatei si-a declinat acordul pentru locuirea apartamentului cu toate ca nepotul testamentar sustinea ca el este cel care decide in acesta privinta asa ca fi-miu si-a continuat locuirea cu buna credinta. Nepotul testamentar a ridicat pentru o anumita perioada chiria numerar, abia pentru vremea din urma nu a mai primit-o, perioada pentru care cere declaratia scrisa din partea fiului meu ca nu i s-a achitat chiria. Fiul meu a parasit apartamentul cu pricina din ianuarie si a anuntat pe nepotul testamentar lasand casa cu toate darile achitate la zi inclusiv cele care nu i-ar fi revenit in sarcina , asta dupa ce a avut acceptul verbal al nepotului testamentar privind neplata chiriei anteriaore si dorinta ca pentru ultma luna sa i se achite. O singura ultima luna i s-a achitat la cererea acestuia. Fiul meu doreste sa evite o eventuala judecata cu nici una dintre parti - sotul defunctei sau nepotul testamentar sau amandoi-din orice motiv sau pentru neplata chiriei mai ales ca acest nepot ii cere acum dupa atata timp sa-i dea declaratie scrisa ca nu a achitat chirie. Poate fi constrans sa dea declaratia cu pricina? Daca da, cum? Daca da aceasta declaratie ce consecinte pot aparrea dpdv juridic? Va multumesc inca o data.

In 2010 fiul meu a luat in chirie un apartament de 2 camere in Tulcea de la o doamna care locuia in Germania casatorita cu un cetatean german, prin intermediul unei agentii . Contractul stipula o chirie de 350 euro plata chiriei lunare + 350 euro garantie. A locuit pana in 2012 si si -a achitat toate obligatiile la zi, neavand nici o chitanta de la proprietara pentru dovada platii. Achita numerar chiria unei prietene a defunctei proprietare, fara a cere dovada platii. In octombrie 2012 a fost anuntat ca proprietara apartamentului a decedat si-a lasat testament unui nepot de frate. In luna noiembrie a fost vizitat de nepotul mostenitor testamentar si niste rude ale decedatei si a rezultat ca nu exista un consens in privinta sortii garsonierei intre sotul defunctei si nepotul testamentar.In aprilie 2013 a primit din partea sotului german al defunctei, printr un birou de executari silite, o notificare de evacuare si cererea expresa de-a nu achita nici o suma nepotului testamentar.Ulterior a fost contactat de nepotul testamentar si i-a achitat acestuia suma ramasa de plata din octombrie 2012 pana in mai 2015 reprezentand chiria, care in iunie 2012 fusese diminuata in urma unui acord verbal cu delegata/prietena prpietarei la suma de 250 euro.De asemenea nici de data asta plata nu a fost prinsa in nici un inscris. Nepotul testamentar si a exprimat acordul ca locatarul sa continue folosinta imobilului in buna credinta, dar sa nu achite nici o suma sotului decedatei. Locatarul si a exprimat dorinta de cumparare a imobilului inchiriat de indata ce se rezolva succesiune/ mostenirea si a continuat sa locuiasca si sa platesca darile casei, chiar si impozitul locuintei si alte debite care veneau pe numele decedatei ( i.e. un debit catre un birou de recuperari debite si chiar impozit la masina) . A facut reparatii necesare si a administrat casa in cele mai bune conditii, cu speranta ca va cumpara apartamentul liber de orice debit. Din mai 2015 conflictul intre nepotul testamentar si sotul mostenitor s-a acutizat, sotul decedatei refuzand orice fel de comunicare cu nepotul care dorea sa vanda mostenirea si sa imparta banii conform cotelor mostenite. N a fost chip. Locatarul a continuat sa locuiasca in ciuda notificarii de evacuare a sotului, dar a platit la zi toate cheltuielile. Din nov2015 a puerdut orice comunicare cu nepotul testamentar si n a mai achitat nici o chirie nimanui. In ianuarie 2017 nepotul testamentar l a vizitat surprins fiind ca inca mai locuieste acolo. Fiul meu i-a spus ca n- a achitat nici o chirie nici sotului decedatei si i a cerut acordul sa nu achite pentru ultimii 2 ani explicandu i circumstantele care l au obligat sa cheltuie banii de chirie. Nepotul si a dat acordul verbal pentru neplata chiriei, cu conditia sa i plateasca de atunci incolo lui, dar nu sotului defunctei si sa dea o declaratie cum ca in periada 2015-2017 nu i-a achitat lui nici un ban. Fiul meu a fost de acord. La scurt timp l a sunat nepotul testamentar si i a zis ca trebuie sa i platesca chiria si intr o saptamana sa paraseasca apartamentul sau daca nu cheama politia. Era total alta intelegere fata de cea avuta in timpul vizitei. Nepotul a parasit apartamentul intr o saptamana urmand sa i dea cheile unei prietene a nepotului testamentar asa cum i a indicat acesta din urma. Mentioneaz ca absolut toate utilitatile au fost achitate la zi, dar , asa cum i a explicat si nepotulyi testamentar, iar acesta acceptase verbal, nu are banii de chirie pentru ultimii 2 ani. Daca da declaratia in scris ca n a achitat chirie mici unui mostenitor caror riscuri se expune? Cum ar trebui sa procedeze in cazul in care chiar nu are banii de chirie retroactiv? Multumesc!