avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 633 soluții astăzi
Forum Activitate Emi77

Activitate Emi77

apartamentul l-a mostenit el de la bunica lui dar l-a primit de la aceasta cu un act de vanzare cumparare pentru ca cei doi copii ai bunicii sa nu atace un eventual testament. Dupa ce a facut un imprumut la banca ( sa isi cumpere motor ) pe care nu l-a mai achitat de teama sa nu il i-a banca apartamentul in care inca mai locuieste si acum bunica lui, am facut acest act de vanzare pe numele fiicei....el era vanzatorul si copilul cumparator.In timpul casniciei de 20 ani am ridicat o vila impreuna in valoare de 150.000 de euro dar pentru ca terenul era pe numele unchiului si casa este pe acelasi nume deci eu nu am nici o posibilitate de a-mi cere dreptul prin partaj ca atare am considerat ca munca mea si banii mei se regasesc in valoarea acestui apartament ( care doar cu voia lui Dumnezeu s-a intamplat sa ramanem cu el, vorbesc de mine si fetita ) care face mult mai putin ( 50.000 euro).....pina la moartea bunicii lui nu putem intra in posesia apartamentului.
am inregistrari cu el cand si spune ca "ma doare in... de fii-ta dar voi doua de acum in colo nu mai primiti semnatura mea decat can voi fi star de cinema" . Am aflat ca nici de celelalte doua fetite nu se ocupa. Pentru a se stabili domiciliul in alta tara nu este necesar sa am custodia toatala.....asta ma sperie pentru ca am inteles ca o obtii foarte greu cu toate ca nu este corect sa lasi in mana unui parinte care este dezinteresat total sa " tina sforile "pentru a te santaja ....cred ca legea aceasta cu custodia comuna ar trebui refacuta.....
El doreste ca sa se razbune pe mine prin copil . Considera ca nu am cumparat eu acel apartament si ca nu am nici un drept asupra administrarii lui. I-am explicat ca am de gand sa il inchiriez si sa pun banii intr-un cont pe numele copilului. Eu sunt operata pe inima si vreau sa-mi stiu copilul asigurat in cazul in care mi s-ar intampla ceva .In acest moment trec si apartamentul mostenire de la mama mea tot pe numele ei ca sa fiu eu linistita de situatia ei materiala pe viitor. Si fetita are probleme cardio si am vorbit chiar pentru a merge la Bambinii JESU , spitalul Vaticanului....dar in conditiile de fata nu putem nici macar merge pentru control
Buna seara. Sunt divortata notarial de 3 ani de zile divortul realizandu-se prin notar pentru ca nu am dorit un scandal si tot pentru acest lucru am fost de acord cu tot ce el pregatise deja sa fie scris in documente, asta implica si stabilirea pensiei alimentare pentru fetita noastra dar si incredintarea ei (la mine ). Asa cum prevede legea avem custodie comuna. In urma divortului el a ramas cu vila si tot ce aveam iar eu si fetita am locuit la mama mea. Dupa o luna el s-a mutat in casa noastra cu amanta si copilul lor facut in timpul casatoriei noastre. La numai 6 luni aceasta a ramas insarcinata din nou dar in acelasi timp au aparut problemele intre ei fapt care a dus la separarea lor. In perioada in care el a locuit cu respectiva nu a mai fost interesat de copilul nostru cu toate ca ii trimeteam mesaje atunci cand fetita avea auditii la pian sau serbare la scoala. Deci in aceasta perioada respectiv din septembrie 2014 pina in martie 2015 relatiile lui cu fiica noastra nu au existat. Nici in timpul casatoriei nu era atat de interesat de copil pentru ca el avea alte activitati : pocker si femei. Dupa ce si aceasta domnisoara l-a parasit si-a amintit ca mai exista un "prim" copil si a inceput sa ne caute si sa-si ceara dreptul de a sta cu fetita. Eu am fost de acord pentru ca am crescut fara tata si nu am vrut sa o privez pe fiica mea de acest drept. La inceput au fost doar iesiri in parc cu ea dar in decurs de cateva saptamani a inceput sa ceara sa doarma si la el. Pentru ca fosta mea locuita in care a ramas el era foarte aproape de casa mamei mele unde locuiam noi acum am fost de acord daca si fetita mea era fericita. Isi dorea si ea sa ramana cu el dar in timp el i-a spus ca legea a stabilit de fapt ca ea trebuie sa fie impartita o saptamina la mine si una la el ....asa copilul a acceptat sa se imparta .In tot acest timp de "impartire " practic el lunea , miercurea si vinerea din saptamana lui o lua de la scoala si o aducea la mama ceea ce pe mine ma bucura pentru ca erau zilele lui de pocker, singura problema era ca venea sa o ia la 22.30 chiar si mai tarziu in conditiile in care copilul avea a doua zi scoala si de aici mai mereu existau "neintelegeri". Din momentul in care a aflat ca si eu am o relatie a inceput sa fie foarte dur si coleric cu fetita in cele din urma distrugand relatia lui cu ea. Acest dezinteres al lui este de 1 an si jumatate total( nu achita pensia de 350 lei si nu mai are nici un contact cu noi ) Am fost casatoriti timp de 20 de ani. La un momendat am cumparat un apartament pe numele copilului si eu la acea vreme in acte am fost trecuta tutore . Acum el doreste sa ii dau lui dreptul de administrare al acestui apartament si in cazul opozitiei mele nu va mai semna nici un act pentru procurile fetitei de asi petrece vacantele in strainatate. Actuala mea relatie este foarte frumoasa , copilul meu il iubeste ca pe un tata pe iubitul meu si viceversa. Datorita lui avem chiar o viata foarte frumoasa . Nu ducem lipsa de nimic si mai ales de afectiune , dragoste si sentimentul ca avem o familie frumoasa. Iubitul meu pentru noi sta aici in Romania dar el este cetatean italian si are cateva proprietati in italia , iar noi am vrea sa ne mutam sa locuim acolo si pentru a avea un nou copil. Cum ma sfatuiti sa fac pentru a obtine domiciliu copilului in Italia? ( precizez ca fetita a invatat foarte bine Italiana , pe vremea cand fostul sot aproba plecarile in afara ea a s-a familiarizat deja cu locul unde vom locui si noii bunici si este foarte incantata de a se muta acolo ; nici unul din familia fostului sot nu ne-a mai contactat de la divort deci nu mai avem nici o legatura cu fosta familie )As fi de acord chiar sa propun un schimb sa cedez dreptul la administrare a apartamentului in schimbul acordului lui de a lasa copilul sa locuiasca in strainatate dar nu stiu daca se poate face la notar si cat de legal poate sa fie ca el sa nu-mi mai creez probleme dupa. Vreau ca fetita mea in varsta de 10 ani sa nu sufere si sa-i ofer in continuare o viata frumoasa pentru ca ea este un copil minunat ( premianta, olimpica , ) si nu as vrea sa o supun unui stres . Multumesc mult