avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 540 soluții astăzi
Forum Activitate WolfHeart

Activitate WolfHeart

Mi-a expirat buletinul si mi s-a spus ca nu-l pot face fara semnatura uzufructuarului. Eu sunt nudul proprietar. Uzufructuarul nu vrea sa-si dea semnatura. Ce pot face?
Da, a fost dezbatuta succesiunea. Instrainarea bunului imobil adica sa-si dea partea de mostenire altcuiva? Deci sa inteleg ca nu se poate cu licitatie si astea sunt doar amenintari ca sa puna presiune asupra copiilor sa fie de acord cu vanzarea?
Dupa cum spune si titlul, este vorba despre un apartament unde sunt 3 mostenitori, iar unul din mostenitori (fiind vorba despre mama mea), vrea sa vanda fortat apartamentul prin licitatie. Eu nu sunt de acord cu vanzarea si nici cu licitatia, pentru ca tatal meu nici nu a murit bine si maica-mea vrea sa puna mana pe bani. Mentionez ca sunt in relatii foarte proaste cu ea. Ce e de facut? E posibil sa vanda la licitatie apartamentul daca unul din mostenitori nu-si da acordul?
Eu n-am mai auzit de asa ceva si ultima notara unde am facut succesiunea a zis ca pentru acceptarea unei mosteniri nu e nevoie sa aduca dovezi ca are discernamant. Adica femeia e in toate mintile, judeca normal, e lucida, doar ca s-a certat cu prima notara, aceasta deodata cerandu-i aceasta evaluare.

In orice caz, daca facea evaluarea si reiesea ca n-ar fi avut discernamant, de ce ar trebui sa-i afecteze si pe ceilalti mostenitori? Ca noi nu puteam dezbate succesiunea fara acest act... mi se pare absurd.
Dar datoriile nu sunt in limita patrimoniului cules? Cat despre discernamantul mamei mele, e o fire foarte manipulativa si dificila, DAR nu exista indoiala ca are discernamant. La ea singura instabilitate e ca acum te intelegi cu ea, in clipa urmatoare se cearta din te miri ce.
Eu si cu mama mea, impreuna cu 2 frati vitregi, aveam de facut o succesiune pentru un apartament cu 2 camere care era al parintilor mei. Mama avand niste probleme psihice (depresie), a fost anuntata de catre notar ca trebuie sa scoata o hartiuta ca are discernamant, fara de care nu se putea face nimic. Pentru ca acest notar ne-a pus pe drumuri, am apelat la alt notar din aceeasi localitate care ne-a zis ca nu e nevoie de asa ceva decat daca vinde si nicidecum daca accepta o mostenire.

Vreau sa stiu pentru ca ne-a incurcat acel notar cu acea hartie? Este nevoie de asa ceva cand este vorba de mosteniri? Multumesc.
Situatia e in felul urmator:

Suntem 4 mostenitori ai unui apartament cu 2 camere, unde mama ramane cu jumatate din apartamentul pe care-l avea cu tatal meu si mosteneste 1/4 din partea tatalui. Desi am fost la succesiune si am achitat totul, maica-mea se trezeste sa ameninte in ultima clipa ca nu mai vrea sa semneze din motiv ca am pus o mandatara in locul ei sa se ocupe de certificatele de mostenitori si asta pentru ca e la sute de km distanta. De fapt, asta e doar un pretext pentru ca nu vrea sa semneze din razbunare ca i se pare ei ca nu-i oferim destul respect, desi ne-am purtat cat se poate de frumos si am incercat pe cat posibil sa evitam niste conflicte.

Si acum se nasc niste intrebari:
1. Daca mama nu semneaza, toti mostenitorii vor fi nevoiti sa achite ANUAL un impozit de 1% din valoarea apartamentului?
2. Are dreptul sa inchirieze fara acordul nostru?
3. Daca unul din mostenitori decide intre timp ca nu mai doreste aceasta mostenire desi a acceptat-o expres, se poate anula?

Multumesc... si imi cer scuze daca am fost ambigua!
As avea cateva intrebari legate de acest drept de uzufruct si cum s-ar putea proteja un nud proprietar in cazul in care uzufructuarul nu e persoana cu cele mai bune intentii:

1. Sa presupunem ca uzufructuarul este rau platnic si nu-si achita consumul la intretinere si energie, inregistrandu-se astfel sume foarte mari. Cum se poate proteja proprietarul in situatia aeasta fara a-i cadea in sarcina sa suporte cheltuielile de pe urma consumului altei persoane (fie ea si chirias)?

2. Daca uzufructuarul isi da dreptul altei persoane, acest drept de uzufruct va mai continua dupa moartea uzufructuarului initial?

3. Nudul proprietar nu tine legatura cu uzufructuarul din diverse motive, uzufructuarul il poate da in judecata daca nudul proprietar nu e de gasit?

4. Uzufructuarul ii poate interzice nudului proprietar sa intre in imobil daca voieste sa verifice in ce conditii se mai afla?

5. Ce cheltuieli trebuie sa suporte un nud proprietar la bloc? Banuiesc ca e vorba de fondul de rulment si reparatii care tin de bloc sau apartament?

6. Ce garantie ii poate cere nudul proprietar uzufructuarului inaine de a se folosi de 'fructe'? Si daca uzufructuarul refuza sa dea aceasta garantie, ce e de facut?

Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Mostenire cu probleme
gi-jane2 a scris:

Apoi, cand va fi vb de mostenirea mamei, o puteti sau nu accepta sau si daca o acceptati si are datorii, acestea le platiti doar pana la limita valorii mostenite, adica destul, cat valoreaza jumatate de casa.
Oricum, ce mosteniti de la tata, cel putin valoric, ramane intact.


Acum am inteles. Multumesc mult pentru raspuns!


sper ca ati inteles dvs gresit si ca nu avocatul a scos pe gura asta.

Nu mai platiti datorii daca acestea depasesc valoarea bunurilor ce au apartinut mamei.


Din pacate, am avut ghinionul sa dau peste un avocat care mi-a spus asta si m-a bagat mai mult in ceata decat sa-mi raspunda la multe intrebari care au fost elucidate aici pe forum.


Nu poate vinde aparatamentul fara sa dezbata succesiunea dupa tata.

Pana la urma, mama ce vrea? ca nu am inteles


Vrea toata mostenirea, stiu ca e o situatie nemaintalnita dar nu ma suporta si vrea sa suga cat mai multi bani. Mi-a spus ca ma poate incurca cu mostenirea si tot felul de amenintari, de asta am vrut sa rasuflu usurata macar cu datoriile.

Acum din ce am inteles, ca sa accept expres mostenirea, imi trebuie certificatul de deces al tatalui si certificatul meu de nastere? Iar certificatul de deces al tatalui il pot ridica in aceeasi zi de la primaria din localitatea unde a decedat? Ca e la 600 de km departare...
Răspuns la discuția Mostenire cu probleme

@cati.. din 2011, nu se mai accepta mostenirea sub beneficiu de inventar, adica nu mai trebuie sspecificat asta, ca oricum asa mostenesti, mostenitorii nu mai au riscul sa plateasca ei pt datoriile celor mosteniti.

Daca mama nu mai judeca, puteti cere in instanta punerea ei sub interdictie, faptul ca ea cheltuie peste masura, nu e insa boala psihica pt care sa obtineti interzicerea ei.

Puteti sa nu asteptati pana moare ca sa aveti partea mamei si sa va bateti cu creditorii, ci puteti face partaj dupa ce dezbateti mostenirea dupa tata cu fratii si mama dvs.


Am apelat la un avocat si mi-a zis ca pot scapa de datorii daca se accepta sub beneficiu de inventar, iar acum citesc ca nu mai e in vigoare... Nu stiu daca am inteles bine dar mai mostenesc datoriile daca valoarea mostenirii e mai mica decat datoriile?