avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 895 soluții astăzi
Forum Activitate Mikydutza

Activitate Mikydutza

Buna ziua.
Am un contract de inchiriere auto pe baza caruia s-au facturat urmatoarele :
- chirie lunara
- cheltuiala combsutibil
- cheltuiala taxe port
Respectivele cheltuieli au la baza centralizator cu cursele de transport marfa efectuate care includ : traseu, km, consum carburant si alte taxe platite de prestator.
Beneficiarul doreste facturarea separata (cf ctr).
Va rog sa imi spuneti in ce cont se inregistreaza respectivele cheltuieli refacturate (avand in vedere ca prestatorul face cheltuiala pe firma lui pentru a presta un serviciu unui client care este de acord sa deconteze respectivele cheltuieli) ?
Discuție Declaratia 152
Buna ziua.
O jumatate de zi am cautat cum sa obtin aceeasi pasi ca la D150 pt D152. Intr-un final am listat-o de pe site anaf am completat-o si am depus-o la finante.
Azi m-au sunat ca nu are numar de solicitare cerere, ca 150 si ca sa o refac.
Nu mai stiu ce si cum...dati-mi in link unde sa pot completa datele si sa am optiunea sa aleg 152 si nu 150 pt generarea casutei "obtine formular 152".
Am ajuns la concluzia ca nu ma mai duce capul, dar poate ma destupa cineva.
Multumesc.
Multumesc. Oricum este covins ca trebuie sa i se recalculeze debitul, orice i-as spune si arata.
Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu specificarea unei legi sau hotarari in care Primaria are dreptul sa nu scoata de pe ROL un auto vandut in 2009 pe motiv ca sunt datorii neachitate .
In fapt, cazul este urmator : seful meu are in evidenta la taxe si impozite o masina producatoare de o mare suma de impozit pe care a vandut-o si a transmis contractul de vanzare in 2015 (contract datat din 2009) domnilor de la Primarie. Nu s-a operat scoaterea acestuia din evidenta pentru ca avea si inca mai are debite neachitate.
Chiar daca achita la zi ce are, masina va fi scoasa anul acesta si nu se va recalcula debitul retroactiv - dupa spusele celor de la Primarie.
L-am instiintat despre acest fapt, dar sustine ca trebuie sa i se scoata cu data de 2009 , deci nu va mai avea de plata suma enorma.
Va rog sa imi dati o lege/ordonanta/norme ceva prin care sa il lamuresc despre faptul ca nu se recalculeaza debitul si ca este obligat sa plateasca la zi toata suma, pentru ca este foarte incapatanat si vreau sa il ajut sa isi clarifice problema.
Multumesc.