avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 577 soluții astăzi
Forum Activitate iuliant

Activitate iuliant

Nu avea niciun document, chitara o primise de la niste artisti in urma unui concurs, nu avea detalii de provenienta

Este fake pentru ca, codul trecut pe ea nu se potriveste cu modelul si codul apare si pe alte chitari pe site-uri din china care vand chitari contrafacute, adica fix acelasi serial number care trebuie sa fie unic
Buna ziua,

Am cumprat o chitara de pe un site de anunturi care mi s-a spus de vanzator (minor) ca e de o anumita firma (Fender).
Din investigatiile mele chitara este un produs contrafacut realizat in China, nu am realizat pe moment cand am primit-o si verificat-o de la curier.
Dupa ce am realizat ca nu este original am cerut sa fie returnat catre vanzator sau renegociere pret iar acesta a refuzat.
Vanzatorul nu stiu daca cunostea faptul ca este un produs contrafacut (fake), dar l-am informat dupa, ce pot sa fac sa imi recuperez banii pe el?


Din cate am citit este infractiune vanzare produselor contrafacute, il pot da in judecata sau sa fac o plangere penala impotriva lui/parintilor, el fiind minor?

"
Conform legii 84/1998, republicata in 2010, constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 3 luni la 3 ani sau cu amenda de la 50.000 lei la 150.000 lei savarsirea, fara drept, a urmatoarelor fapte:
a) contrafacerea unei marci;
b) punerea in circulatie a unui produs purtand o marca identica sau similara cu o marca inregistrata pentru produse identice sau similare si care il prejudiciaza pe titularul marcii inregistrate;
c) punerea in circulatie a produselor care poarta indicatii geografice ce indica sau sugereaza ca produsul in cauza este originar dintr-o regiune geografica, alta decat locul adevarat de origine, in scopul inducerii in eroare a publicului cu privire la originea geografica a produsului.
Conform legii 11/1191, actualizata, constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amenda:
a) folosirea unei firme, embleme sau a unui ambalaj de natura sa produca confuzie cu cele folosite legitim de alt comerciant;
b) producerea in orice mod, importul, exportul, depozitarea, oferirea spre vanzare ori vanzarea unor marfuri sau servicii purtand mentiuni false privind brevetele de inventii, brevetele pentru soiuri de plante, marcile, indicatiile geografice, desenele ori modelele industriale, topografiile de produse semiconductoare, alte tipuri de proprietate intelectuala, cum ar fi aspectul exterior al firmei, designul vitrinelor sau cel vestimentar al personalului, mijloacele publicitare si altele asemenea, originea si caracteristicile marfurilor, precum si cu privire la numele producatorului sau al comerciantului, in scopul de a-i induce in eroare pe ceilalti comercianti si pe beneficiari."