avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 744 soluții astăzi
Forum Activitate Coco0588

Activitate Coco0588

Dar cum ii pot obliga sa dea bani? Ma pot lega de niste articole din lege? As dori sa dau in judecata asociatia de proprietari, dar nu cunosc temeiul legal.
Nu stiu exact daca am asigurare in ceea ce priveste spargerea tevilor. In cazul in care asigurarea nu acopera acest aspect, o alta solutie?
Buna ziua! In anul 2016, am cumparat un apartament prin programul Prima casa in zona Piata Sudului. Acest apartament a fost renovat de la zero. In iarna 2016-2017, cand s-a dat fdrumul la apa pe coloana pentru incalzirea caloriferelor, coloana principala a explodat, aceasta fiind din pexal. Am facut o cerere catre asociatia de proprietari, prin care i-am instiintat ca atat coloana principala din bucatarie, baie, cat si din dormitor sunt din pexal si exista riscul ca acestea oricand sa explodeze. Constatarea a fost facuta atat de administrator, cat si de presedinte impreuna cu un instalator, spunandu-mi ca nu este normal ca aceste tevi sa fie din pexal, ca pot exploda oricand si ca vor fi inlocuite. Acceasi problema mai exista si la alte doua aparatamente. In cursul zilei de ieri, 23.08.2018, a avut loc adunarea comitetului asociatiei de locatari, avand ca ordinea de zi, inlocuirea tevilor de la cele 3 apartamente. Cererea a fost respinsa pe motiv ca, nu toti locatarii doresc sa dea bani pentru inlocuirea acestor tevi, ce apartin de coloana principala si ca trebuie sa fie stranse semnaturi de la toti locatraii, pentru inlocuirea acestora. As dori sa stiu daca, din punct de vedere legal, poate exista o rezolvare. va multumesc frumos!
Buna seara!

Va rog sa ma ajutati in lamurirea unei situatii. La actualul loc de munca am fost angajata pe functia de Asistent Manager si dupa o luna mi s-a oferit un alt post de Junior Account. Nu am semnat niciun alt contract pe motiv ca noua functia nu se incadreaza in vreun cod COR si sa ramana aceeasi denumire. Urmeaza sa imi schimb locul de munca si mi-au cerut adeverinta stagiu cotizare si din ce m-am interesat apare functia acolo si voi fi trecuta cu functia incadrata initial, cu toate ca responsabilitatile mele au fost altele. Voi avea probleme la semnarea contractului atunci cand voi prezenta adeverinta? Nu am specificat la interviu acest aspect pentru ca nu i-am vazut rostul si nu imi doresc sa se interpreteze ca am mintit la interviu. Multumesc