avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate marius_iar

Activitate marius_iar

Buna ziua
Luni (26.07) am fost anuntat de dep salarizare ca a venit o hartie poprire pe numele meu.. Ok se mai intampla...verificam ...impozit anul trecut sector 1.
Mergem la ghiseul.ro si platim toate sumele si restante si curente. Trimitem si mail la impozite si taxe locale sect 1 sa ii anuntam sa faca si ei ce e de facut pentru ridicarea popririi....
Marti - Mesaj Banca 1 - poprire conturi - sun Atentie NU platiti suma e platita... au blocat suma si bineinteles comisioane de instituire poprire
Miercuri - Banca 2 - ca mai sus si angajatorul 2
Miercuri dimineata am fost la Impozite si taxe:
- inspectorul alocant in concediu, dar la un telefon interior mi s-a spus : da vedem ca s-a platit de luni in 2-3 zile dam drumul la hartii pentru ridicarea popririi....... dat drumul la hartii inseamna de fapt trimiterea prin posta!

Pai avem sistem electronic sau Nu? so in acest moment am "blocata" de 4 ori suma respectiva, si suma platita!.... ce se poate face?

Intrand la ghiseul.ro am descoperit ca datele imobilului sunt GRESITE: atat anul constructiei ca si suprafetele rezultand un impozit cu 40% mai mare!. In acest caz (in afara de corectarea la primarie - trimis deja actele) ce se poate face? pot cere recalcularea istorica a impozitelor platite?? Numai diferenta de an al constructiei (bloc de locuinte) reduce cu 10% impozitul. Pe langa recalculare se poate cere si recalcularea penalitatilor? Penalitati care nu ar mai fi existat pentru ca mereu am platit cu 40% in plus....

Deci?..ce variante am? sau doar statul poate sa blocheze si sa faca ce vrea si noi doar suportam?
merci
m