avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 289 soluții astăzi
Forum Activitate abaeurope

Activitate abaeurope

Discuție garantie auto
Buna ziua, am achizitionat in urma cu o luna un furgon zero km marca FIAT DUCATO de la dealer AUTO COMO CONSTANTA ,in urma cu o saptamana am trimis masina in europa pentru efectuarea unor curse de transport marfa dar s-a defectat pe teritoriul Belgiei.Am luat legatura cu cei de la asistenta , au ridicat masina pe platforma dupa aproximativ 7 ore ,si au trimis-o la primul service autorizat . De acolo am primit informatia ca a fost alimentata cu carburant de proasta calitatesi si s-au stricat mai multe piese.Eu contest acest lucru deoarece alimentez mereu la aceasta benzinarie (OMV AUSTRIA).Am purtat o discutie cu cei din Belgia referitor la cauzele defectiunii dar nu prea placuta deoarece m-au luat in ras spunandu-mi sa-mi iau masina de acolo deoarece ei nu au timp sa se ocupe de reparatie si ca trebuie sa fac repatrierea in Romania pe cost propriu mentionez ca masina este in garantie si ca beneficiaza de asistenta rutiera oriunde in lume.Masina este luata in leazing si are 8000 de km in acest moment. Reprezentanta AUTO COMO CONSTANTA de unde am cumarat-o au spus ca pe ei nu-i intereseaza ca va iesi din garantie si ca e masina mea (din cauza carburantului pentru care nu exista nici o proba oficiala a combustibiluluidin rezervor). VA ROG SA MA AJUTATI ,CE ESTE DE FACUT IN ACEASTA SITUATIE! VA MULTUMESC!