avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 546 soluții astăzi
Forum Activitate myamya

Activitate myamya

Răspuns la discuția termen
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Din pacate justitia e nedreapta , am depus dosar de divort in 27 martie , nici pana in momentul de fata nu am primit termen, am depus cerere peste cerere pt urgentarea cazului, nimic ,am ramas insarcinata cu alt barbat intre timp, alte probleme alt proces, sper sa primesti un raspuns cat mai curand.

Multumesc pentru raspuns, o sa vedem cum putem obtine un ordin de restrictie impotriva lui.
Se da urmatoarea situatie : actiunea de divort e pe rol, sotul a plecat din imobilul in care locuia impreuna cu sotia inainte de a se introduce actiunea de divort plecand cu toate bunurile sotiei( haine, mobila , bunuri personale), imobil care de altfel este bun propriu al sotiei, dobandit inca dinainte de casatorie.Acum ameninta ca o sa vina cu avocatul si un echipaj de politie pt a intra in locuinta ca are dreptul de a locui acolo. Sotia de care este in divort refacandu-si viata personala si asteapta un copil. Cum poate fii oprit, va rog un sfat urgent. Mentionez ca adresa de domiciliu din C.I. a sotului este cea de la domiciliul sotiei.
Buna ziua,
As dori sa ma ajute cineva care are cunostiinte si ma poate indruma catre un avocat in Bucuresti in tagada paternitatii si care poate fii depusa de catre tatal biologic cetatean strain. Mentionez ca dosarul de divort a fost depus in luna martie la jud Cornetu dar din N motive nu s-a stabilit nici un termen pana in momentul de fata, copilul urmand sa se nasca in preajma sarbatoriilor si mult timp nu as mai avea. Cu sotul care sunt in divort nu se poate discuta ,nu il intereseaza iar avocatul care se ocupa de divort nu m-a lamurit cu nimic in acest caz .Singurul raspuns care l-am primit de la dansul a fost ca se poate rezolva administrativ si nimic mai mult si nici nu vrea sa depuna nici o cerere pentru urgentarea cazului avand in vedere ca sunt insarcinata. Am citit ca tatal biologic poate depune actiunea in tagada paternitatii daca dovedeste ca este tatal copilului si imediat dupa nastere sa facem testul ADN la INML si sa-l depuna odata cu actiunea,pentru ca el la scurt timp dupa nasterea copilului va trebui sa plece din tara,multumesc.
Buna ziua, in luna martie am intentat proces de divort de sotul meu el nevrand sa divorteze pe cale amiabila la notar. In luna aprilie am ramas gravida cu actualul concubin. Copilul urmeaza sa se nasca in luna ianuarie iar procesul de divort nu se va incheia pana la data venirii pe lume a copilului. Tatal este cetatean strain si doreste sa-si recunoasca copilul in acte, ce este de facut ? Va multumesc.