avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 548 soluții astăzi
Forum Activitate mirabela_viorela

Activitate mirabela_viorela

Răspuns la discuția plata impozitului
Daca nu a inregistrat contractul nu are ce impozit sa ii vina, el obtinand astfel un venit nedeclarat.
Răspuns la discuția plata impozitului
Niciun temei. daca ne aflam in prezenta unui contract inregistrat la Adm. fin. impozitul pe care il plateste este aferent chiriei din contract. Majorarea chiriei cu contravaloarea impozitului pe care il are de platit presupune automat o crestere a impozitului de plata.

Numai bine.
Răspuns la discuția Demisie
Demisia presupune incetarea raporturilor de munca la cererea d-voastra ca urmare a vointei exprimate in acest sens. Ca urmare a acestui fapt, nu veti putea solicita si pe cale de consecinta nu veti beneficia de ajutorul de somaj.
Pentru a beneficia de somaj, raporturile de munca trebuie sa inceteze pentru motive care nu tin de persoana salariatului (art.65 alin 1 din Codul Muncii- dificultati economice, transformari tehnologice sau a reorganizarii activitatii).
In aceasta situatie, angajatorul este cel care va aduce la cunostinta incetarea raporturilor de munca in baza articolului mentionat mai sus.

Numai bine.
Răspuns la discuția Recurs dizolvare societate
Citatiile au fost emise, insa la sediu nu era nimeni care sa le primesca si din aceasta cauza nu a avut cunostinta de existenta acestor demersuri.
A aflat intamplator de existenta dosarului de recurs cu privire la dizolvare.
Maine am termen, si am sa depun documentele care atesta faptul ca a inregistrat situatiile financiare la ORC si am sa mai depun si cateva contracte pe care le are in derulare.
Va multumesc pentru raspuns.

Numai bine.
Buna seara,

M-am lovit de urmatoarea speta si as dori sa stiu ce sanse sunt sa nu se dizolve societatea.
Soc comerciala, afla in momentul in care se duce la ORC sa isi schimbe sediul social(aprilie 2010) ca impotriva sa a fost promovata o actiune de dizolvare in baza art.237 alin 1 lit.b din Legea nr. 31/1990. Nu mai avea birouri la adresa sediului social, asa ca nu a primit nicio citatie. Finantele au formulat recurs impotriva sentintei de dizolvare(existenta debitelor catre bugetul de stat).Societatea nu mai este in termenul de recurs. Am depus la ORC situatiile financiare pe anii restanti, inclusiv pe anul 2009, iar confirmarile de depunere am sa le depun si la termenul de recurs. Ce alte documente as mai putea sa depun ca fac dovada ca societatea are activitate?

Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Bilete la ordin format vechi
Ultima rata este achitata. A mai ramas sumele facturate pentru inchiderea contractului printre care este si valoarea reziduala.
Dar pentru aceste sume nu au BO-uri si vor sa le foloseasca pe cele vechi ca sa isi incaseze banii.

Merci
O sa incerc sa vorbesc la banca, dar din cate stiu eu, banca daca primeste un bilet la ordin valabil il vor deconta.
Buna ziua,

am si eu o rugaminte si anume aceea de a imi da o solutie in a impiedica o societate de leasing de a trimite spre decontare un bilet la ordin model vechi.
Biletele la ordin model vechi emise in momentul semnarii contractului de leasing au fost inlocuite cu cele noi emise conform normelor BNR, insa cele vechi nu ne-am mai fost predate nici pana acum, cu toate ca le-am solicitat acest lucru in nenumarate randuri.
Eu am ajuns la finalul contractului de leasing, mai am de platit numai sumele aferente inchiderii contractului, insa din lipsa de disponibil am solicitat o amanare, care mi-a fost aprobata. La finalul discutiei insa mi s-a comunicat ca este posibil sa se introduca spre decontare biletele la ordin in format vechi.

Cum ii pot eu impiedica sa faca lucrul asta? Tin sa precizez ca pana in prezent biletele care s-au decont au fost cele in format nou.

Va multumesc,
Răspuns la discuția CFP
Da. Este nevoie
Recodificarea presupune si schimbarea CUI-ului.
Daca veti cauta in codul caen var. 2008 obiectul de activitate pe care dvs. il aveti inscris in Cui in acest moment, veti observa ca ii apartin mai multe coduri caen. Trebuie sa va alegeti unul care se potriveste activitatii pe care o desfasurati. Inca nu vorbim de suspendare.
Daca va uitati cu atentie pe formularul la care va trimite link-ul pe care l-am pus mai sus veti observa ca trebuie sa treceti codul caen var.1 (adica cel care va apare in mom acesta in CUI) si codul caen var. 2 cel care va fi mentionat pe CUI dupa recodificare si care va constitui obiectul principal de activitate.

Sper ca v-am lamurit cat de cat.
Va rog sa cititi si aici despre recodificarea gratuita. www.avocatnet.ro/content/art...
Recodificarea se face din oficiu si nu costa nimic.

[ link extern ]