avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 208 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters435549

Activitate ContSters435549

In dimineata zilei de ieri am fost implicat intr-un accident de circulatie cu un autoturism c0ndus de o domnisoara. Am suferit o contuzie usoara la nivelul pieptului ( a deschis portiera direct in pieptul meu in conditiile in care se afla intr-un loc cu parcarea interzisa). Am ajuns la o intelegere cu domnisoara si mi-a dat suma de 50 de euro. A venit si un echipaj de la politia comunitara (cred) care a facut o simpla constatare si apoi a plecat lasandu-ma sa ma inteleg cu respectiva persoana. Au fost si doi martori ai accidentului care mi-au oferit datele de contact fara sa le cer acest lucru. Ajuns acasa, am observat ca bicicleta mea prezinta o lovitura la cadru.

Ce pot sa fac in acest caz?
Am primit de la tatal meu un apartament sub forma de donatie cu drept de uzufruct viager si doresc sa-l inchiriez. Pot face asta in cazul in care el nu-si da acordul? Sub ce conditii?
Am o firma fara activitate si vreau sa o inchid. Cum procedez?
Da, ma iert, nu am mult scoala. Incerc sa ma inteleg si eu cu oamenii cum pot. Sper ca s-a inteles ce am incercat sa va spun. Va mult pt rasp. O zi buna va doresc.
La fiecare ploaie mai serioasa, toata apa din balconul vecinului de deasupra ajunge prin instalatia electrica in bucataria mea, aflata sub balconul acestuia. Stie pb, incearca sa ma duca cu zaharelul, ca rezolva saptamana viitoare, ca nu a dat de cel care va veni sa-i inchida balconul si tot asa. Am adus discutia si despre mersul in instanta pt a rezolva pb, dar spune ca s-a interesat si ca nu am ce sa-i fac in instanta.

Care credeti ca este cea mai buna solutie in acest caz si cum ii ajuta legea pe cei aflati in situatia mea? Va multumesc!
In urma cu 2 luni de zile am deschis un SRL-D la registru. Din pacate, planurile au luat-o un pic razna si firma a ramas fara activitate, ceea ce se intampla si in continuare.

Care sunt obligatiile in cazul unui SRL-D care nu desfasoara activitate si care nu a desfasurat niciodata pana in prezent? In acest caz mai trebuie facuta contabilitatea, trebuie mers la ANAF, trebuie angajat un contabil? Chiar nu stiu ce trebuie sa fac si vreau sa fiu in legalitate cu tot ce trebuie. Ce e de facut?

Va multumesc anticipat pentru raspuns.

Am primit de la tatal meu apartament printr-un contract de donatie cu drept de uzufruct viager. Pot sa-l inchiriez fara consimtamantul legal al tatalui meu? Care este procedura?

Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Buna ziua,

Am deschis de curand un SRL-D. Astazi am aflat ca am obligatia de a instiinta Agentia pentru Implementarea Proiectelor si Programelor pentru IMM-uri.
Daca cineva a trecut prin aceasta etapa, va rog frumos sa-mi spuneti, cum trebuie sa procedez? Am inteles ca Ilfovul depinde de Ploiesti. Mai exista si alte obligatii "surpriza" pe care le am si de care nu am aflat pana acum?

Va multumesc anticipat!