avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 711 soluții astăzi
Forum Activitate marmi

Activitate marmi

Daca se efectueaza plata unui imobil prin intermediul unei banci, exista un decalaj intre data semnarii contractului si data la care se face plata efectiva?
Mi-ati fi de mare ajutor daca mi-ati putea raspunde la urmatoarea chestiune: sint cetatean raman si American (USA). In 2010, am achizitionat o casa in Romania, in acel moment nu puteam sa demonstrez, cu acte, precum detiniam cetatenia romana (cind am plecat in USA nu am renuntat la cetatenia romana) de acea pe cotractul de vanzare-cumparare, rezulta ca fiind cetatean strain, deci cu doar drept de proprietate asupra constructiei si nu al terenului pe care se afla casa.
Din 2010, am reusit sa obtin toate actele necesare, CNP si pasaport roman, care demonstreaza precum sint cetatean roman. Acum, sint in tratative ca sa vand imobilul in chestiune dar am intimpinat problema terenului sub casa, care rezulta precum este tot al fostei proprietara.
Imi puteti spune va rog in ce conditii eu (sau viitorul cumparator) putem sa dobindim dreptul de proprietate pe terenului sub casa; precizez din nou ca eu am fost tot timpul cetatean roman.

Va multumesc anticipat pentru disponibilitate.