avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 583 soluții astăzi
Forum Activitate Eurodc

Activitate Eurodc

Simplu a fost ma capabil decât unu cu bacPisicagt a scris:

Cum este posibil sa ocupe un post, o persoana care este funcționar public dar nu are diploma de bacalaureat, doar o școală profesionala???

Ma poate ajuta cineva cu un formular tip pentru o contestație la executare (poprire),am fost astăzi la judecătorie si au spus sa o redactez eu,am întrebat si dac pot solicita asistența unui avocat din oficiu (pt ca am discutat cu mai multi avocați care miau cerut 1000 de lei onorariu ) mi sa răspuns ca doar pe cale penala se acorda asistenta din oficiu pe cale civila trebuie sa angajez eu sau sa ma reprezint singur,menționez ca contestația e pt o suma de 914 lei hotărâre de executare la care executorul a mai făcut o decizie de cheltuieli in valoare de peste 1000 lei așadar va rog sa ma îndrumați ,va mulțumesc celor care îmi vor raspunde.
In cele de urma am primit si actele prin care sunt anunțat ca mi sa pus poprire pe salariu ,menționez ca instanță a decis in favoarea creditorului suma de 914 lei dar nu este menționată ni o alta suma cum ar fi taxele de executare sau cheltuieli de judecata, executorul a mai decis ca aceste cheltuieli sunt in valoare de peste 1000 lei invocând art.670 din codul civil mirarea mea e ca executorul menționează la un moment dat art.670 alin.6 dar căutând informați am observat ca acest art are doar 4 aliniate.Cum pot contesta aceasta decizie si daca pot solicita reprezentarea mea de către un avocat din oficiu?
Răspuns la discuția Poprire pe cont
Care sunt pasi pentru a face aceasta contestație deoarece nu am primit comunicarea scrisa,a fost emisa joi iar vineri mi sa blocat contul fiind anunțat doar de bancă, am cerut azi explicați de la executorul respectiv si mi sau precizat doar date vagi,mai mult de atât suma cerută e foarte mare de la 914 lei ceruți de creditor sa ajun la 1900
Discuție Poprire pe cont
Buna ziua, m-am trezit ca am o notificare de la bancă prin care sunt informat ca asupra contului meu sa efectuat o poprire de circa 1900 lei ,am luat legațura cu cabinetul respectivului executor si am întrebat ce reprezintă aceasta suma mi sa spus 914 lei credit restant +108 taxa executorului + taxe avocat si cheltuieli de judecata,nu a fost citat la nici un proces nu am primit nici o decizie e legal justificata întreaga suma?.