avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 554 soluții astăzi
Forum Activitate Marianph28

Activitate Marianph28

Răspuns la discuția Conducere cu permisul suspendat
6 luni a durat la mine

Alex123455789 a scris:

A si am o intrebare pentru domnul marian . La prima abatere cat a durat pana te-ai luat permisul in napoi ?

Am și eu o întrebare referitoare la restituirea permisului de conducere după renunțare la urmărirea penală : ce documemte am nevoie pentru restituirea permisului?
Mai exact ieri a fost admisa cererea de renunțare la urmărirea penală și am fost azi la parchet și am făcut cerere pentru minuta, am primit minuta încheierii penale cu ștampilă și că e conform cu originalul.
Deci pot să merg cu:
-minuta încheierii penale
-ordonanța dată de procuror cu renunțare la urmărirea penală
-dovada fără drept de circulație?
Vă mulțumesc
Răspuns la discuția Restituire permis de conducere
Și dacă puteți să-mi spuneți dacă voi mai avea suspendat permisul, de 6 luni nu am mai avut dreptul și nu mi-am luat nici dovadă pe durata cercetărilor
Am și eu o întrebare referitoare la restituirea permisului de conducere după renunțare la urmărirea penală : ce documemte am nevoie pentru restituirea permisului?
Mai exact ieri a fost admisa cererea de renunțare la urmărirea penală și am fost azi la parchet și am făcut cerere pentru minuta, am primit minuta încheierii penale cu ștampilă și că e conform cu originalul.
Deci pot să merg cu:
-minuta încheierii penale
-ordonanța dată de procuror cu renunțare la urmărirea penală
-dovada fără drept de circulație?
Vă mulțumesc
In dosar este doar o infracțiune, chiar am vorbit mai înainte cu polițistul care mi-a făcut dosarul, acuma culmea ne înțelegem bine, și a zis că nu are cum că eu doar cu permisul suspendat am fost ar fi vre-o problemă dacă a greșit cumva și a scris două infracțiuni, adică dacă pot să merg să-mi iau permisul

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Ati fost sau nu la termen?
La ce sector ati fost?
Sau cazul nu a fost la Bucuresti?

La raspunsuri doar avocata la poate lamuri deoarece trebuie vazut dosarul.

Nu am fost la termen, a fost doar o colegă de a ei, nu a fost în București

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Ati fost sau nu la termen?
La ce sector ati fost?
Sau cazul nu a fost la Bucuresti?

La raspunsuri doar avocata la poate lamuri deoarece trebuie vazut dosarul.

Ora estimata: 09:00
Complet: COMPLET 2 MIXT
Tip solutie: admite cererea
Solutia pe scurt: Admite cererea formulată de Parchetul de pe lângă Judecătoria x, privind confirmarea renunţării la urmărirea penală, dată în dosarul nr.-/P/2018 al Parchetului de pe lângă Judecătoria x. În baza art.318 alin.15 C.proc.pen., constată legalitatea şi temeinicia soluţiei de renunţare la urmărirea penale dispusă prin Ordonanţa de renunţare la urmărire penală din 17 aprilie 2018 din dosarul nr. - /P/2018 al Parchetului de pe lângă Judecătoria x, privind pe inculpatul x, cercetat pentru săvârşirea infracţiunilor de conducerea unui vehicul neînregistrat, prev. de art.334 alin.1 C.penal şi de conducerea unui autovehicul de către o persoană căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată, prev. şi ped. de art.335 alin.2 C.penal. Confirmă soluţia de renunţare la urmărirea penale dispusă prin Ordonanţa de renunţare la urmărire penală din dosarul nr. - /P/2018 al Parchetului de pe lângă Judecătoria x. În baza art. 275 alin. 3 C.proc.pen., cheltuielile judiciare rămân în sarcina statului. Definitivă. Pronunţată în şedinţă publică azi, 04.06.2018.
Document: Încheiere - de executare silită - 04.06.2018
Singura problemă este că mașina a fost înmatriculată și acolo apare că sunt 2 infracțiuni, în procesul verbal scrie cu nr de înregistrare: - - 99 - - - doar că în asta scrie 2 infracțiuni, poate să fie vre-o problemă că s-a greșit așa? Am avut doar conducere cu permisul suspendat, și îmi puteți spune ce trebuie să fac cu permisul? Adică când îl primesc sau ce acte îmi trebuie
Da, vă mulțumesc, mâine este procesul nu mai am ce să fac acuma, am încredere în d-na avocat sper doar ca totul să fie bine, mulțumesc pentru răspuns

adimanea a scris:

Buna seara. Eu va recomand sa mergeti, mai ales ca nu aveti niciun motiv care sa va impiedice. O faceti macar pentru linistea dumneavoastra sufleteasca. Ceea ce pot sa va spun sigur este faptul ca un judecator apreciaza prezenta dumneavoastra chiar daca nu e necesara, mai ales intr-un dosar penal.

Mulțumesc frumos pentru răspuns!

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Mie imi pare ca este ceva aberant...
Dacă mergeți la proces nu fiti anonim, zis eu...

Asa va recomand eu dar vorbiti si cu avocata ca poate ea consideră că ar fi util sa fiti anonim.

Sunt nedumerit, vroiam să văd mai multe puncte de vedere mulțumesc încă odată pentru răspuns, am voie să intru în sala de judecată când se desfășoară procesul? Adică să fiu anonim, doar iau parte

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Atunci de ce mai intrebati daca sa mergeti la termen daca ea a zis sa nu mergeti.
Daca aveti incredere nu mergeti la termen.

Sa ne anuntati si pe noi ce a iesit.