avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 337 soluții astăzi
Forum Activitate Constantinescu Andrei

Activitate Constantinescu Andrei

Răspuns la discuția Agresiune, Pierderea unui Dinte
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Exemplul pe care vi l-am dat era conform fostului c.p., in actualul c.p. s-au schimbat conditiile, ar trebui sa fie peste 90 de zile de ingrijiri medicale sau alta consecinta de la art. 194 c.p.
Oricum, incadrarea se stabileste in functie de ce se retine in CML, fapta putand fi lovirea sau alte violente sau vatamare corporala.
Avocat trebuia sa angajati de la inceput,

ART. 193
Lovirea sau alte violenţe
(1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
(2) Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectată sănătatea unei persoane, a cărei gravitate este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult 90 de zile, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.

Comentariu
Legislaţie anterioară

Reglementări anterioare:
- alin. (1): art. 180 alin. 1 din vechiul Cod penal
- alin. (2): art. 180 alin. 2 din vechiul Cod penal
- alin. (2): art. 181 alin. 1 din vechiul Cod penal
- alin. (2): art. 182 alin. 1 din vechiul Cod penal
- alin. (3): art. 180 alin. 3 din vechiul Cod penal
- alin. (3): art. 181 alin. 2 din vechiul Cod penal

ART. 194
Vătămarea corporală
(1) Fapta prevăzută în art. 193, care a cauzat vreuna dintre următoarele consecinţe:
a) o infirmitate;
b) leziuni traumatice sau afectarea sănătăţii unei persoane, care au necesitat, pentru vindecare, mai mult de 90 de zile de îngrijiri medicale;
c) un prejudiciu estetic grav şi permanent;
d) avortul;
e) punerea în primejdie a vieţii persoanei,
se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani.
(2) Când fapta a fost săvârşită în scopul producerii uneia dintre consecinţele prevăzute în alin. (1) lit. a), lit. b) şi lit. c), pedeapsa este închisoarea de la 3 la 10 ani.
(3) Tentativa la infracţiunea prevăzută în alin. (2) se pedepseşte.

Comentariu
Legislaţie anterioară

Reglementări anterioare:
- alin. (1): art. 182 alin. 1 din vechiul Cod penal
- alin. (1): art. 182 alin. 2 din vechiul Cod penal
- alin. (2): art. 182 alin. 3 din vechiul Cod penal
- alin. (3): art. 182 alin. 4 din vechiul Cod penal


Deci teoreric, nu conteaza daca eu trebuie sa stau cu un dinte provizoriu 2-3 luni, daca in CML am 9-12 zile?
Cred ca am inteles, va multumesc, o sa contactez un avocat.
Răspuns la discuția Agresiune, Pierderea unui Dinte
Mai am o interbare domnule Patrascu Razvan, ati spus ca "durata ingrijirilor medicale sa nu depaseasca 60 de zile". Eu in certificatul medico-legal am 9-12 zile de ingrijire medicala, dar din ce mi-a spus doctorul stomatolog, eu trebuie sa stau cu un dinte provizoriu(care nu poate fi folosit la masticatie) pana se adapteaza implantul cu gingia (implant care trebuie sa aiba undeva la 2-3 luni timp de adaptare).Daca depinde si faptul ca trebuie sa stau cu acest implant (fara a putea pune dintele propriu-zis) , cum as putea sa iau acte doveditoare care sa ateste acest lucru in instanta?. Asta inseamna ca depasesc cele 60 de zile necesare vindecarii, sau depind doar de certificatul medico-legal?
Va multumesc anticipat!

P.S. Este indicat sa angajez avocatul inaintea depunerii declaratiilor? (a mea si a martorilor?) deoarece momentan doar am depus plangerea penala si certificatul la politie.
Buna ziua,
Am fost agresat, iar aceasta s-a soldat(in urma certificatului medico-legal) cu mai multe masiv gingival echimozat, echimoza+eroziune in diferite zone ale buzei superioare si inferioare, si mai multe daune precum:
-echimoze pe brate respectiv picioare,
-fractura subcoronara la nivelul dintelui 22(care a necesitat exctractie imediata+ ulterior implant)
-tratament la 23(caninul).
Tin sa mentionez ca 22, este incisivul din partea stanga ( Dintele dintre Canin si Cei 2 din fata sus). Am primit 9-12 zile de ingrijiri medicale.
Intrebarile mele sunt urmatoarele:
- Conform noului Cod Penal, unde se incadreaza?
- Daunele materiale (Implantul+Tratamentul) sunt platite de agresor?
- Cheltuielile de judecata (Avocat etc/ Dumneavoastra stiti mai bine) sunt platite de agresor?
- Ce trebuie sa indeplinesc ca sa am dreptul sa cer daune morale?
- Dintele 22 este in fata, nu este 24, nu este 27, se incadreaza la slutire faptul ca trebuie sa stau fara acest dinte o perioada indelungata pana se acomodeaza implantul?
Va multumesc !
P.S. Tin sa precizez ca am 5 martori care au vazut incidentul, iar eu nu am ripostat si am asteptat sosirea echipajului de politie la fata locului.