avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 716 soluții astăzi
Forum Activitate Bencipici80

Activitate Bencipici80

buna ziua
completurile de 5 judecatori din ce motiv au fost declarate ilegale?
instanta suprema nu a respectat modul de formare a completurilor.....unde au gresit?
aceaste ilegalitate nu s a intapmplat si la completurile de 3 judecatori al curtilor de apel?
Răspuns la discuția amnistie si recidiva
inselaciune si refuzare colectare mostre biologice
daca am o pedeapsa de 3 ani cu suspendare si mai am un dosar in faza de urmarire penala (in stare de recidiva) si presupunem ca va interveni amnistia atunci la al doilea dosar am sanse la suspendare? se amnistiaza pedeapsa de 3 ani si voi fi judecat ca prim infractor ?
Discuție amnistie
buna seara
sa presupunem ca va fi data o ordonanta de amnistie....care este procedura? de exemplu daca am un dosar pe rol si termenul va fi dupa emiterea ordonantei....la urmatorul termen claseaza dosarul? iar daca un dosar este in faza de urmarire penala procurorul claseaza dosarul pe baza ordonantei?
Răspuns la discuția respingere sesizare CCR
violatorii si cei condamnati pentru fapte de violente nu vor beneficia de aceasta lege......de ce sa nu fie moral sa execute la domiciliu o pedeapsa sub 1 an? pedepsele sub 1 an nu sunt urma unor infractiuni grave....bineinteles aceasta este parerea mea...castiga si statul....
din punctul de vedere de spatiul inchisorii de 100 hectare sau o garsoniera se poate discuta.....dar nici in penitenciare oamenii nu dispun aceleasi suprafete....sunt care sunt 2 intr o camera mai mare si sunt si 60 intr o camera....
daca CCR respinge sesizarea presedintelui si declara ca legea este constitutionala atunci legea automat intra in vigoare sau presedintele nu este obligat sa se promulge?
ma refer la legea axecutarii pedepsei la domiciliu....fiind atacat de catre opozitie la CCr
buna ziua
stie cineva daca legea privind executarea pedepsei la domiciliu a fost contestata la CCR?
Buna ziua
Daca angajez un somer cu varsta peste 45 ani primesc de la stat 2250 lei/luna timp de un an.. Intrebarea mea este ,aceasta suma primesc lunar sau in momentul angajarii sau dupa ce trece un an sau cand plateste statul aceasta suma?
Discuție Data angajare
Buna ziua
O persoana se considera angajata din momentul depunerii revisalului chiar daca inca nu a semnat contractul de munca?
buna ziua
unde gasesc textul integral votat azi la camera deputatilor in legatura cu executarea pedepsei la domiciliu....