avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 265 soluții astăzi
Forum Activitate BetterCallSaul

Activitate BetterCallSaul

Buna seara,
Am fost surprins in localitate cu un aparat radar mobil, cu 104 km/ora. Am cotestat si am solicitat sa mi se prezinte caseta video. Analizand plansa foto transmisa de catre cei de la politie, am constatat urmatoarele: in dreptul literei T (Target) apare viteza masinii pe care o conduceam, respectiv 104 km, iar in dreptul literei P (Patrol) apare inscris 96 km/0ra, aceasta fiind viteza masinii pe care era montat aparatul radar, care m-a inregistrat (opel astra h neinscriptionat fara semnale luminoase apartinand politiei), masina venind din sens opus, neavand niciun motiv sa mareasca viteza. intrebarea mea ar fi: Poate lua instanta in considerare faptul ca agentul care m-a sanctionat, nu mai avea capacitatea de a mai constatat contraventia savarsita de mine, daca si el la randul lui, a savarsit in acelasi moment aceeasi contraventie (+46 km peste limita legala)"? Reamintesc faptul ca masina nu era inscriptionat si nu avea montate semnale luminoase, nerespectand astfel prevederile codului rutier, dar se afla in misiune. Mentionez faptul ca e prima sanctiune pe care o primesc pentru viteza, fiind in interes de serviciu si avand o anumita ora sa ajung la destinatie.
Multumesc!