avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 177 soluții astăzi
Forum Activitate Megh

Activitate Megh

mihaela49b a scris:

eu sunt in situatia in care luna aceasta expira pasapoartele copiilor, el este tot in Anglia si nu vrea sa faca procura ca sa reinnoiesc pasapoartele, pe banii mei. Intreband si eu ce pot face am aflat ca la iinstanta din tara pot cere ca acordul celuilat parinte sa fie suplinit de instanta.


Buna ziua,
Eu am intrat in lagatura cu un avocat din tara si m-a sfatuit sa rezolv problema in UK. Am contactat un avocat aici si mi-a spus ca putem cere un Specific Issue Order care suplineste acordul celuilalt parinte. Am facut o programare de o ora pt a completa formularul C100 pe care il puteti gasi online. Va tin la curent cu ce se intampla mai departe. Acest tip de ordin judecatoresc este recunoscut de amabsada dupa ce este apostilat si tradus.
Buna ziua,
Locuiesc in UK din 2009, am divortat in 2012 de comun acord dar lucrurile nu prea merg de comun accord. In hotararea de divort este specificat ca eu sa am grija de copil si el sa plateasca pensie alimentara dar nici asta nu se respecta. El a deschis un process aici pentru drept de vizita cand divortul nostrum inca iera pe rol in Romania, process la care el nu s-a prezentat, eu am fost audiata si apoi procesul s-a inchis. Divortul s-a pronuntat in 2012, dupa care nu au mai existat legaturi de nici un fel. Copilul detine un certificate de rezidenta in UK dar nu are un pasaport valabil sa poata calatori in Romania si inapoi. Nu a mai fost in tara de cand ne-am mutat aici. In Decembrie fratele sau mai mare se casatoreste, nunta va fi in Romania. Eu am incercat tot ce este omenesc ca tatal sau sa isi dea acordul pentru a obtine un pasaport nou si o imputernicire de calatorie sau un pasaport cu adresa de domiciliu in UK copilul sa se miste liber intre cele doua tari. I-am trimis acte necesare pentru o procura si totodata I-am rugat sa imi de-a date personale sa fac programare la ambasad daca nu vrea sa imi dea o procura. La rugat si copilul personal. Am dovezi, email-uri, mesaje trimise de mine lui si el mie si convorbiri telefonice de 18 si 27 minute. L-au rugat si rudele mele, fratele si cumnata. La inceput a parut sa coopereze dar mai apoi a spus ca el s-a certat cu sotia din cauz noastra, ca am aparut noi dupa 8 ani si vrem pasaport de la el. nimeni nu a fost agresiv sau nepoliticos. Acum nu mai raspunde la telefon deloc.
Va rog daca ma puteti sfatui ce si cum pot face sa obtin un pasaport pentru baiat. Mi se rupe inima sa il las singur de Craciun si Revelion. Am uitat sa spun ca nunta va fi pe 30 Decembrie.
Va multumesc anticipat pentru ori ce informatie.