avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 308 soluții astăzi
Forum Activitate enemarcel@yahoo.com

Activitate enemarcel@yahoo.com

Din raspus inteleg ca se poate.

Multumesc ;)

Sunt constient ca este foarte greu.
Asa ca revin la ideea a 2-a:
cunoasteti o asociatie/ONG la care putem adera si care ne poate reprezenta interesele in fata "legiulitorilor" ?
O astfel de asociatie in care sunt implicate sute sau mii de persoane juridice marunte, poate insemna o forta.
Buna ziua.

Am o agentie de turism. Concurenta este mare si din acest motiv incercam sa atragem clientii prin comisioane mai mici. Aceasta lege insa ne obliga sa marim aceste comisionane pentru a acoperi valoarea impozitului.
Nu cunosc bine legile dar am gasit legea 21/1996.

Legea nr. 21/1996, Lege Concurentei, modificata si actualizata in data de 03.12.2004 spune asa:

"Art. 1. - Prezenta lege are drept scop protectia, mentinerea si stimularea concurentei si a unui mediu concurential normal, in vederea promovarii intereselor consumatorilor."
Cum sunt protejate interesele consumatorilor daca legea ma obliga sa am profit mai mare? (profit pe care nu il pot obtine decat daca imi pun un comision mai mare)

"Art. 2. - (1) Dispozitiile prezentei legi se aplica actelor si faptelor care au sau pot avea ca efect restrangerea, impiedicarea sau denaturarea concurentei savarsite de:
b) organele administratiei publice centrale sau locale, in masura in care acestea, prin deciziile emise sau prin reglementarile adoptate, intervin in operatiuni de piata, influentand direct sau indirect concurenta, cu exceptia situatiilor cand asemenea masuri sunt luate in aplicarea altor legi sau pentru apararea unui interes public major."

Prin urmare aceasta ordonanta nu incalca legea concurentialitatii?

In afara acestor intrebari as dori sa stiu daca aveti cunostinte despre existenta unor ONG-uri sau organizatii / asociatii care apara interesele micilor intreprinzatori prin care toti micii intreprinzatori ataca in instanta legile care ii afecteaza? Daca da va rog sa ma indrumati spre acestia.

In al 3-lea rand intreb un avocat daca putem da in judecata nu institutiile, ci persoanele responsabile pentru astfel de legi/ordonante (cum ar fi cea cu impozitul forfetar)?

Va multumesc
Dupa cunostintele dumneavoastra este legala emiterea de facturi in valuta? Mentionez ca este vorba de o agentie de turism unde ofertele apar de multe ori in euro. Am avut ocazia sa incazez si sa emit facturi in euro fara sa specific cursul de schimb. Acum sunt la o alta agentie nou infiintata. Aici contabila sustine ca trebuie neaparat sa facem factura in lei si sa specificam cursul valutar de la data incasarii. Metionez ca vreme de aproape un an cat am lucrat la cealalta agentie au fost sute de facturi in euro si nimeni nu a spus ca ar fi incorecte. Va multumesc. Astept un raspuns de la cine ma poate ajuta. Marcel