avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 406 soluții astăzi
Forum Activitate Alexandru Balea

Activitate Alexandru Balea

Puteti va rog sa imi detaliati aceasta masura care se poate lua? Deoarece nu stiu in ce consta si cum pot sa o pun in practica. Eventual unde scrie in lege sau cum pot dovedi aceste lucruri. Deoarece daca merg la el nu o sa recunoasca nimic. Imaginati-va ca el a stiut de dosarul din 2004 si nu l-a luat in considerare. Nici macar nu l-a atasat la dosarul nou pe care l-a deschis. Iar cand am discutat eu personal cu el m-a mintit in fata ca nu stie nimic despre el desi atat persoana decedata pe numele careia au deschis noul proces i la aratat cat si topograful stia foarte bine de acel dosar.
Pentru lotul numarul 1 intabulati figureaza 2 persoane in cota de 1/2 care sunt decedate si sunt trecute in procesul din 2004, iar singurul mostenitor PN nu este intabulat.
Pentru lotul numarul 2 a figurat persoana SCV pana a decedat si a fost facuta succesiunea dupa el iar mostenitorul DC s-a intabulat pe loc in 2014.

Cine ma poate ajuta sa intabulez cele 2 locuri pe singuri mostenitori si adevaratii proprietari? Notarul / Topograful / Avocatul / EU la CF etc?
Cat despre unde e de rezolvat, dupa ce un avocat a fost angajat si a profitat de niglijenta unui om in varsta si a luat de pe el 100 de milioane bagandu-l efectiv in mormant din cauza stresului, fara ca noul proces sa rezolve absolut nimic, orice parere si trimitere catre o lege reala e bine venita. Cat despre rezolvat treaba sta in felul urmator notarul ma trimite la cartea funciara si cartea funciara te trimite la topograf iar topograful te trimite la avocat fiecare vrand numai sa se spele pe maini cu aceasta situatie si nevrand sa aibe nimic de-a face cu el.
Orice ajutor e bine venit si apreciat. Va multumesc pentru intelegere!
In anul 2004 s-a castigat un proces de uzucapiune si jonctiunea posesiei de reclamantii W/X/Y/Z unde s-a cerut cota de 1/4 pentru fiecare. La dosar s-a efectuat si expertiza tehnica de expert topograf autorizat pentru ambele imobile supuse procesului.
Decizia judecatoriei a fost una favorabila si s-a dispus urmatoarele:
- admiterea expertizei tehnice facuta de ing. X care a concluzionat in raportul de expertiza tehnica prin identificarea imobilelor pretins uzucapate ca fiind unul situat intre DN X, CA, CFR, SA, GI si care face parte din CF XXXX , corpul de avere A+3, motiv pentru care a propus atribuirea acestuia reclamantilor ca uzucapiune, celelalte corpuri de avere urmand sa ramana intabulate pe vechii proprietari tabulari
- altul situat intre JI, GS, Rau, I, face parte din CF XXXX, corpul de avere A+7, pentru care s-a propus dezmembrarea acestuai intr-un lot propus spre atribuire reclamantilor, iar altul pentru proprietarul tabular, restul corpurilor de avere ramanand de asemenea intabulate pe vechiul propretar SCV
- au fost audiati martorii BC si BI care au aratat ca stiu imobilele in litigiu dobandite de antecedorul reclamantilor BI prin cumparare de la BA zis "naia" si respectiv RA, care au folosit imobilele ca proprietari, inconditiile unei posesii utile, la fel cum exercita posesia si reclamantii dupa decesul lui BI
Acestea fiind retinute si avand in vedere si diap. art. 1846 si urm. si art. 1890 si urm. codul civil se va admite cererea si in consecinta:
- se va constata ca reclamantii au dobandit dreptul de proprietate prin uzucapiune si jonctiunea posesiilor asupra imobilului situat administrativ in comuna X, situata intre vecinii DN, CA, CFR, SA, GI, identic cu cel inscris in CF XXXX, corpul de avere A+3, nr top XXX arator si nr top 3202/1 finat amandoua in suprafata de 1681 mp cuprinse in lotul numarul 1 in raportul de expertiza tehnica intocmit de ing. X.
- va obliga paratii PI si PD sa respecte reclamantilor dreptul de proprietate asupra imobilului inscris cuprins in lotul nr 1 si sa le tolereze intabularea in cf cota de 1/4 parte fiecare
- corpurile de avere A+2, A+6, A+4, raman intabulate in cf 3166 Bistra pe vechii proprietari PI si PD in cota de 1/2 fiecare
- se va dispune dezmembrarea imobilului inscris CF XXXX, corpul de avere A+9, conform raportului de expertiza
- lotul numarul 2 cu nr top XXX/1/1-fanat si nr top XXX/1/1/2 finat amandoua in suprafata de 21221mp
- lotul numarul 3 cu nr top XXX/1/2/- fanat si numar top XXX/1/1/2 finat amandoua in suprafata de 13381mp
Se va constata ca reclamantii au doandit dresptul prin uzucapiune si jonctiunea posesiilor dreptul de proprietate asupra imobilului situat intre vecinii JI, GS, Rau, I, identic cu cel cuprins in lotul numarul 2
Se va obliga paratul SCV sa respecte reclamantilor dreptul de proprietate asupra lotului numarul 2 si sa le tolereze intabularea in cf. in cota de 1/4 parte fiecare reclamant cu titlul de uzucapiune.
Se va dispune reintabularea reintabularea lotului numarul 3 pe vechiul proprietar tabular SCV
Corpurile de avere A+1, ..., A+19 raman intabulate pe vechiul proprietar de cf SCV in cf XXXX.
Reclamantii au aratat prin mandatarul lor la termenul de fond ca nu solicita cheltuieli de judecata.


In anul 2013 mostenitorul lui SCV cu numele de DC a facut proces de succesiune pentru mostenirea dupa decedatul SCV si a castigat desptul de proprietate asupra anumitor imobile mostenite de la acesta printre care si imobilului declarat in dosarul din 2004 la lotul 2, care este defapt locul reclamantilor de la procesul din 2014. Ulterior dupa confirmarea sentintei aceasta s-a intabulat in locul respectiv.

Procesul familiai mele si anume cel din 2004 dupa ce a fost pronuntata sentinta ar fi trebuit intabulate cele 2 locuri fara nici o problema dar, in anul 2004 a decedat un reclamant din proces, dupa care in 2005 a decedat o alta parte din procesul respectiv si celelalte 2 persoane nu s-au mai ocupat de proces si intabulare. Ulterior in 2014 si 2016 au decedat si celelalte 2 persoane din proces. In momentul de fata au mai ramas doar cei doi nepoti care doresc revendicarea drepturilor legitime asupra celor 2 imobile.

1) O intrebare mai generala ar fi cum se poate rezolva aceasta problema?
2) Daca terenurile au fost declarate fanat unde intra, la vilan sau extravilan?
3) Succesiunea la notar este obligatoriu facuta prin varsarea drepturilor? Nu se poate face o singura succesiune pentru ultimii mostenitori? De ce e nevoie sa faci succesiunea dupa fiecare persoana decedata in parte pana la mostenitori? Asta inseamna 4 succesiuni facute in loc de una de ce?
4) Dintre aceste 2 dosare care are putere mai mare? Cel din 2004 sau cel din 2014? Cum putem recupera dreptul de proprietate asupra lotul nr. 2 din moment ce mostenitorul lui SCV cu numele de DC s-a intabulat in imobilul respectiv.
5) Daca eu am aceasta decizie definitiva si irevocabila de ce am nevoie ca sa ma intabulez in ambele imobile?
6) Cine imi poate intabula cele 2 imobile si cum? Notarul sau Cartea Funciara?
7) Pentru lotul numarul 2 se poate intabula fara proces sau e singura modalitate? Nu pot folosi sentinta din procesul din 2004 chiar daca s-a intabulat persoana respectiva desi nu are drept asupra terenului? Ce se poate face?
8) Lotul numarul 1 unde si cum se poate intabula? Notarul imi spune ca el nu il poate intabula daca nu este trecut in cartea funciara numele reclamantilor sau numele mostenitorilor( in cartea funciara este trecut pentru lotul 1 numele persoanelor din proces). La cartea funciara imi spune ca nu poate intabula daca nu am un topograf care sa imi remasoare terenul ca s-ar fi schimbat ceva legi. Nu inteleg ce relevanta are asta cand eu am o decizie definitiva si irevocabila. De ce nu pot sa intabul pe persoanele decedate si apoi sa fac succesiunea pe mostenitori? Topograful imi spune ca nu pot sa intabul fara sa deschid un nou proces.

Tin sa mentionez ca ultimul reclamant in viata a deschis un proces in anul 2013 la insistentele unui avocat si avocatul profitand de naivitatea reclamantului a continuat un proces de peste 100 de milioane vechi care a rezultat intr-o decizie care nici macar nu poate fi utilizata. O decizie care nu ajuta deloc problema in cauza. Asta fara nici macar sa tina cont sau sa depuna la dosarul nou decizia dosarului din 2004. Nu as dori sa mai deschid alt proces. As dori o alta solutie daca este posibil?!

Va rog orice informatie oferita sa fie langa legea in cauza pe care sa pot sa o studiez.
Orice alta informatie legata de ce ati citit mai sus este bine venita.