avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 559 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters442583

Activitate ContSters442583

Probabil nu m-am exprimat eu corect, nici prima, si nici a doua oara. Nu vrem sa facem separatie de bunuri. Nici prezente, nici viitoare, ci e vorba de un singur activ, atat. Unul din activele noastre, care este dobandit prin vanzare-cumparare de la o terta parte, doresc sa fie doar al sotului meu, restul activelor prezente si viitoare ramand comune.
Pentru acest activ ce act trebuie sa fac, astfel incat el sa poata dispune singur de activ mai departe, inc az ca vrea sa il instraineze, sau sa faca orice act de vointa cu el.
Am inceput prin a spune ca nu dorim sa facem acest lucru, pentru ca nu vreau sa facem partaj pe restul activelor noastre, ci vrem ca doar acest activ sa fie pe el 100% fara ca eu sa am drept de dispozitie, astfel incat sa poata dispune de el cum vrea, si fara a putea fi atacat daca eu voi face vreodata vreo prostie. Restul activelor raman comune.
Buna ziua,
Sotul meu si cu mine vrem sa cumparam un bun imobiliar. Noi nu avem partaj de bunuri si nu vrem sa facem, deoarece mai avem active comune. Acest bun imobiliar am vrea sa fie doar pe sotul meu. In acest moment nu am nicio datorie, la stat/banci etc, dar sunt ascociat in firme.

Intrebari:
- care este actul pe care trebuie sa il fac la achizitie sa se faca doar pe el, astfel incat sa poata revidne singru, fara mine, sa poata parcela, construi etc, pe acel loc?

- in cazul in care se intampla pe viitor eu sa am vreo datorie la stat/banci etc (nu intentionez asta, dar sistemul fiscal se tot schimba), pentruc are as fi executata, s-ar putea cere actiune pauliana pentru ce i-am transferat lui, avand in vedere ca nu exista nicio datorie sau intentie de a face vreuna in acest moment?

Sediul social este deja acolo, pana in prezent a fost un contract de comodat. Din iulie se va plati chirie. Dar contractele de inchiriere stiu ca nu mai trebuie inregistrate la finante. Prin urmare, proprietaru sa mearga in 30 de zile la administratia financiara, ii dau ei o declaratie si va vira lunar 10% din 60%? Trebuie sa mai mearga si cu alte declaratii? As prefera sa mearga cat de putin.
Buna ziua,
Doresc sa fac contract de inchiriere cu proprietara imobilului unde este sediul societatii. Intrebarile mele: am inteles ca nu se mai inregistreaza contractul la finante, eu ii voi vira in cont chiria lunara. Din aceasta chirie va plati impozitul de 10%? De unde va lua un cont de plata? I se va restitui 40% inapoi pentru partea deductibila la final de an? Proprietara trebuie sa mearga la finante pentru vreo declaratie?
(Pun aceste intrebari deoarece este o persoana in varsta si administratia financiara cea mai apropiata e la 25 km, si as vrea sa o ajut sa faca online cat se poate si sa mearga cat mai putin).
Va multumesc frumos!
Buna ziua,
Mama colegului meu are urmatoarea situatie: are 51 de ani, 28 ani vechime. Momentan e in somaj, a lucrat tot cu minim pe economie in cartea de munca. Are o problema de sanatate care o impiedica sa isi faca meseria mai departe, si ar avea dreptul sa iasa in pensie de boala. Am urmatoarele intrebari:

1. Locuieste intr-un orasel, nu resedinta, si acolo la comisie i s-a vorbit urat (era nervoasa doamna) si nu mai vrea sa se intoarca. Poate sa isi faca dosarul direct in resedinta de judet, sarind peste orasel?

2. Daca iese acum la pensie de boala, cand va avea varsta pentru pensie definitiva, o va afecta, va avea pensie mai mica? (caz in care ar prefera sa isi caute una lt servici decat meseria ei, pe care sa il poata face)

Va multumesc pentru lamuriri!
Răspuns la discuția Act partaj fara stirea sotului
prepeleac a scris:

E cam cusuta cu ata alba, Inteleg ca nu ati citit contractul atunci la notar dar nici dupa aceea nu l-ati citit??
?
tatal meu a decis sa treaca partea lui pe mine,
despre ce "sulta" vorbiti ? tatal nu si-a vandut partea ci v-a cedat-o,(asta era intentia) .
Cat despre pensia alimentara ,daca sustineti ca ati tinut legatura cu tata, nu l-ati intrebat niciodata de ce nu va plateste pensia alimentara? Nu cred ca nu ati stiut adevarul. Din 2 oameni maturi niciunul nu a citit contractul.amandoi ati plecat de la notar ca aveati treaba, Nu v-ati intrebat de ce nu ati semnat nimic la notar ca doar erati major si parte in contract?


Nu e cazul sa ma jigniti. Am pus o intrebare. Nu am vb despre nicio sulta. Am fost intrebat de sulya si am spus ca nu exista o astfel de clauza. Nu, nu am citit contractul pt ca nu eram parte din el si la momentul respectiv nici prin cap nu mi-a trecut ca propria mama ar face asa ceva.

Daca nu aveti un raspuns pertinent, nu interpretati aiurea spusele mele. Va doresc sa treceti cu mama dvs prin ce am trecut eu si atunci sa vina cineva sa va jigneasca.

La un moment dat evident ca am aflat ca mama primeste pensie alimentara. Am spus ca ea sustinea peste tot ca nu primeste. Inclusiv eu mic fiind am crezut-o. Si nu, nu l-am intrebat pe tata. Aveam 12 ani si am crezut-o pe mama. Am crezut ca de aceea nu am cablu tv ca si colegii mei si de aceea se face mancare odata pe saptamana ca suntem saraci.

Nu am stiut ca dupa 18 ani ar trebui sa primec eu pensia. Nici acum nu stiu pt ca nimeni nu a raspuns la asta. Si inca aveam incredere in mama care se victimiza in permanenta.

Nu am scris sa ma aflu in treaba si sa pierd timpul meu si al altora cu informatii inutile si jigniri cum faceti dvs. Am scris pt ca aveam nevoie de un sfat avand in vedere ca ma consider inselat. Moral stiu ca sunt si am vrut doar sa aflu daca si legal. Nu m-am gandit ca o sa dau peste bagatori de seama dornici a sari la gatul meu de naiv care a avut incredere.

O sa intreb in alta parte, unde poate cineva cunoaste partea legala a lucrurilor si nu ne pierdem timpul reciproc.
Răspuns la discuția Act partaj fara stirea sotului
Avand in vedere ca mancam oua cu faina si mai primeam cate un ban de la tata, dar ca eram mici si naiv si am aflat tarziu de inselatoriile mamei (mie mi se spusese ca nu primeste pensie alimentara, de ex, minor fiind), de asemenea ca, devenind major, banii au intrat pe cardul ei in continuare si, din nou, in necunostinta de cauza, nu stiam daca am vreun drept asupra lor, nu am facut nimic, am aflat toate aceste lucruri dupa 25 de ani, dupa ce mi-a mai trecut "spalatul pe creier" si deja se terminase pensia.

Legat de ctr de partaj, tata a zis notarului ca vrea sa lase copilului partea lui, cand a venit, dar ca face mama actele, ca e libera de la serviciu,s i el vine la semnat. Nu stiu ce discutii au fost intre notar si mama intre timp, dar cu siguranta notarul nu va recunoaste niciodata. De asemenea, nu este trecuta nicio clauza de sulta, nici nimic.

De acele "inselatorii" ale mamei am aflat ulterior, plus ca si daca stiam, nu mi-ar fi trecut niciodata prin cap ca ar fi folosite impotriva propriului copil, deoarece toata viata mi s-a spus ca tata ne-a parasit, ca e un monstru, si mama s-a sacrificat pentru mine sa ma creasca (mama avea salariu, pensia bunicii plus o pensie alimentara cat 2 salarii minime pe economie si nu platea chirie), prin urmare mult timp am crezut-o o "martira", pana cand mi-a ras in fata spunandu-mi ca eu nu am nimic si ca l-a "facut" pe tata de apartament si nu am decat sa plec. Ceea ce am si facut, sunt adult si inde[pendent financiar, asta nu inseamna ca sunt impacat cu nedreptatile facute.
Răspuns la discuția Act partaj fara stirea sotului
1. Da, contractul e facut corect, atata ca tata nu l-a citit. Tata nu stia de antecedentele mamei, ei fiind divortati in acea perioada (actul e facut la cca 15 ani de la divort).
2. La 18 ani nu trebuia sa fiu intrebat si eu de pensia alimentara, avand in vedere ca toata "intretinerea mea" a constat din faptul ca locuiam gratis in apartamentul tatalui meu, pentru restul nevoilor, minor fiind imi dadea tata bani separat, iar major fiind nimeni nu m-a intrebat ce doresc a se face cu pensia. Mama si-a cumparat o garsoniera din acei bani (cu credit ipotecar cu rta exac cat pensie), garsoniera pe care ulterior a vandut-o tot singura.

Sa inteleg ca la 1 nu pot sa fac nimic, ca am fost fraieri ca nu ne-am uitat (nici eu nici tata, ambii fiind adulti si naivi), dar nici la 2?