avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 704 soluții astăzi
Forum Activitate Horea56

Activitate Horea56

Buna ziua!
Am un PFA care are ca domeniu de activitate anticariatul (cod CAEN 4779: Comert cu amanuntul al bunurilor de ocazie vandute prin magazine). Am inchiriat apoi un spatiu pe care l-am facut punct de lucru. In Cartea funciara spatiul figureaza ca magazie de lemne. In acelasi timp, primaria imi cere sa aduc:""Cartea funciara actualizata, nu mai veche de 90 de zile, a imobilului in care se desfasoara activitatea de comert sau prestari servicii cu inscrierea functiunii corespunzatoare""

Eu trebuie sa modific spatiul din magazie de lemne intr-un spatiu comercial?
P.S. La acelasi numar cu mine functioneaza o croitorie. Trebuie sa imi fac contract cu salubritatea sau pot folosi contractul vecinilor?
Va multumesc!
Răspuns la discuția Pfa Sediu social
Va multumesc! Dar in cazul in care activitatea economica nu se desfasoara in incinta sediului social, mai e obligatorie strangerea de semnaturi de la vecini?
Răspuns la discuția Pfa Sediu social
Va multumesc! Dar in cazul in care activitatea economica nu se desfasoara in incinta sediului social, mai e obligatorie strangerea de semnaturi de la vecini?
Buna ziua!
Doresc sa infiintez un PFA. Sediul social pe care vreau sa-l infiintez este propria casa. Nu sunt proprietar, proprietarul fiind tatal meu. Ce act trebuie sa aduc la ONRC pentru a putea folosi acest spatiu pentru sediu?
Va multumesc!
Va multumesc!
Buna ziua! As dori sa infiintez un PFA, ce ar fi un anticariat. Exista un loc (un chiosc) pe care as dori sa-l inchiriez de la primarie. Pentru a lua acel loc, trebuie sa arat bilanturi si alte lucruri caracteristice unei firme. Pentru a infiinta un PFA am nevoie de un sediu social, sediu pe care ma gandisem sa il fac din acel chiosc. Cum sa fac? Sa fac din propria casa sediu social?