avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 703 soluții astăzi
Forum Activitate CaTiXX

Activitate CaTiXX

Buna ziua, in data de 2.10.2017 am avut accident cu neacordare prioritate. in 25.10.2017 victima primeste 55-60 zile ingrijiri medicale (fracture tibie) si depune plangere penala... Dar nu cere prelungire. In data de 10.03.2018 se trimite dosarul LA parchet cu propunere de clasare... Dar este intors inapoi dosarul deoarece in plangerea respective se ceruse expertiza medical a. Victima mai are dreptul LA prelungire... Avand in vedere ca s-a depasit destul de mult termenul de 90 de zile ?. pot sa contest in cazul in care se prelungesc numarul de zile de ingrijiri medicale?
Buna, din pacate am avut un accident la trecerea de pietoni. Victima a primit 55-60 de zile de ingrijiri medicale. Dupa trecerea celor 90 de zile (subliniez faptul ca victima m-a cunoscut din prima zi), l-am cautat pe politistul de caz...acesta timp de inca 45 de zile fiind in concediu medical. Acum o saptamana intr-un final am reusit sa il contactez... acesta mi-a spus ca va clasa dosarul deoarece desi victima a depus o plangere penala nu a mai adus alte zile de ingrijiri medicale ... si sa astept sa primesc solutia acasa.
ma afecteaza in vreun fel aceasta plangere? exista vreo metoda sa primesc solutia mai repede? se poate depunde o cerere la parchet? s-au la politie ? cat poate sa tina politia doasrul "in cercetare" fara a da o solutie? totusi se implinesc aproape 5 luni de la accident... politistul de caz nu era obligat sa imi aduca la cunostinta plangerea in momentul la care a fost depusa?
Buna, din pacate am avut un accident la trecerea de pietoni. Victima a primit 55-60 de zile de ingrijiri medicale. Dupa trecerea celor 90 de zile (subliniez faptul ca victima m-a cunoscut din prima zi), l-am cautat pe politistul de caz...acesta timp de inca 45 de zile fiind in concediu medical. Acum o saptamana intr-un final am reusit sa il contactez... acesta mi-a spus ca va clasa dosarul deoarece desi victima a depus o plangere penala nu a mai adus alte zile de ingrijiri medicale ... si sa astept sa primesc solutia acasa.
ma afecteaza in vreun fel aceasta plangere? exista vreo metoda sa primesc solutia mai repede? se poate depunde o cerere la parchet? s-au la politie ? cat poate sa tina politia doasrul "in cercetare" fara a da o solutie? totusi se implinesc aproape 5 luni de la accident... politistul de caz nu era obligat sa imi aduca la cunostinta plangerea in momentul la care a fost depusa?
Buna ziua, din pacate am avut nenorocirea de a avea un accident la trecerea de pietoni, victima a avut fractura la tibie, a avut 8 zile de spitalizare, o operatie (tija) si piciorul in ghips. La externare nu s-a prezentat la medicul legist. Ce se intampla daca nu se prezinta in 28 de zile la medicul legist? daca are mai putin de 90 de zile de ingrijire medicala, dar totusi hotaraste sa depuna plangere impotriva mea(cat timp poate face asta-60 de zile de la accident?) va mai fi un proces penal s-au civil... se schimba încadrarea juridica a faptei?