avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 668 soluții astăzi
Forum Activitate maricelana

Activitate maricelana

Amenzile sunt :3 de viteza si una ca a trecut pe rosu la semafor!!!
Am primit 4 amenzi: 3 sunt din italia si una din germania
maricelana a scris:[/la depunerea acestor documente mi sa spus: ca masina a radiata fiscal de pe numele meu ,si doar pe teritoril romanei nu o sa m-ai soseasca amenzi, dar daca respectivul propritar al masinii paraseste tara este posibil sa vina amenzi!

Gheorghe Florin a scris:

E bine să faceți o notificare scrisa Serviciului Public Comunitar Regim Permise de Conducere si Inmatriculare a Vehiculelor in a carei evidenta se afla inmatriculat vehiculul, pentru a solicita efectuarea mentiunilor de instrainare in Registrul national de evidenta a permiselor de conducere si a vehiculelor inmatriculate, prezentand in acest sens documente justificative (copia facturii/contractului de vanzare-cumparare si a dovezii de scoatere a autovehiculului de pe rolul fiscal). Precizam ca aceasta inscriere in baza de date nu este echivalenta cu o transcriere efectiva ce trebuie facuta de noul proprietar în termen de maxim 30 zile de la cumpărarea autovehicolului

De la registrul de inmatriculari auto mi sa cerut: copie de vanzare cumparare al vehiculului,copie fiscala pe anul respectiv, si o declaratie de mana , cui i sa vandut autovehiculul ,si mentionand faptul ca aceste amenzi sa nu mai vina pe numele meu!!!

Gheorghe Florin a scris:

E bine să faceți o notificare scrisa Serviciului Public Comunitar Regim Permise de Conducere si Inmatriculare a Vehiculelor in a carei evidenta se afla inmatriculat vehiculul, pentru a solicita efectuarea mentiunilor de instrainare in Registrul national de evidenta a permiselor de conducere si a vehiculelor inmatriculate, prezentand in acest sens documente justificative (copia facturii/contractului de vanzare-cumparare si a dovezii de scoatere a autovehiculului de pe rolul fiscal). Precizam ca aceasta inscriere in baza de date nu este echivalenta cu o transcriere efectiva ce trebuie facuta de noul proprietar în termen de maxim 30 zile de la cumpărarea autovehicolului

De la registrul de inmatriculari auto mi sa cerut: copie de vanzare cumparare al vehiculului,copie fiscala pe anul respectiv, si o declaratie de mana , cui i sa vandut autovehiculul ,si mentionand faptul ca aceste amenzi sa nu mai vina pe numele meu!!!
Masina e inmatriculata in romania, am trecut pe talonul masini noul propretar, am depus si la politia rutira actele ce mi sau cerut si mi sa spus ca pe teritoriul romaniei nu o sa primesc nici o amenda!!!!
buna ma numesc maricel si am o problema legata de masina ce am vanduto in italia un-i cetatean roman,facand si un act de vanzare cumparare inregistrat la primarie ( romania),la putin timp dupa ce am vandut masina au inceput sa soseasca si amenzile (italia ,germania),au trecut cam 2 ani si respectivul propretar nu doreste sa-si inmatric. masina,pe numele sau,ce pot face in acest caz?????