avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 848 soluții astăzi
Forum Activitate Alex Danit

Activitate Alex Danit

Buna ziua!As dori sa pun bazele unui magazin in care as vrea sa comercializez produse electronice,haine,etc second hand...uneori achizitionate de la clienti folosite pt revanzare!Se poate si daca da ,ce autorizatii am de obtinut.Multumesc!
Discuție Autorizare DSV
Am primit controlul unui inspector DSV ,am prezentat spatiul,actele necesare pentru autorizarea,si mi s-a spus ca voi fii sunat pentru a ridica Certificatul de inregistrare,care nu este acelasi cu Autorizatia de Functionare!Care este termenul de eliberare pentru acest certificat de inregistrare?
As vrea sa stiu daca pentru un fast food de 25 mp in care se vor comercializa sandwchiuri,pizza(achizitionata nu produsa in unitate)sucuri,este nevoie de un plan HACCP complet!Multumesc!
Vreau sa deschid un fast food!Pana acum am achizionat utilaje pe persoana fizica !As vrea sa stiu daca voi avea probleme ca le folosesc in firma!
Vreau sa deschid un spatiu comercial!Inca nu am avizele dsv,dsp etc ,dar demersurile sunt facute!Primaria de unde trebuie obtinuta autorizatia nu mi-o elibereaza pana nu imi ies avizele de mai sus!Ce pot face?As vrea sa castig timp si sa obtin autorizatia de functionare ca in timpul de 30 de zile pana la verificarea dsv sa comercializez!
Răspuns la discuția Autorizatie PSI
Care sunt situatiile in care nu este necesara autorizatia?
Discuție Autorizatie PSI
Buna ziua!Vreau sa deschid un mic fast-food intr-un spatiu de 25 mp!Este necesara autorizatie incendiu?Am inteles ca se poate face o declaratie pe propria raspundere?Multumesc!
Buna ziua!In zilele urmatoare as vrea sa inchiriez un spatiu ce apartine de Primarie.As vrea sa deschid un srl,dar vrea ca sediul srl-ului sa fie in spatiul mentionat!Se poate sa il inchiriez pe persoana fizica ca mai apoi sa il schimb si sa il folosesc ca sediul srl-ului?Multumesc!
Acordul Primariei l-am primit!Nu ar exista motive sa fac vreo ilegalitate pentru ca sandwich-uri se servesc si la restaurante !Mentionez ca nu ma axez strict pe fast food.!
Nu stiu cum sa adaug imaginea!