avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 479 soluții astăzi
Forum Activitate alexu7

Activitate alexu7

Răspuns la discuția Cum se demisioneaza?
si eu am fost macinat de problema asta..pana la urma am prezentat demisia in care era mentionat in scris ca nu stau in preaviz.. si sanatate ..
nu eram sigur daca chestia cu 4 ore se aplica doar in cazul in care angajatorul nu a respectat prevederile din contractul individual de munca.


Va multumesc !
ma scuzati am si eu o intrebare...


in perioada de preaviz trebuie sa lucrezi norma intreaga sau mai putine ore?


va multumesc !
Răspuns la discuția demisia in perioada de proba
va multumesc pentru raspunsuri sa vad ce am sa fac.
Ma bucur ca am gasit oameni dispusi sa te ajute in aceasta comunitate!
Răspuns la discuția demisia in perioada de proba
si daca apar cu absente in perioada de 15 zile care`i problema?
Răspuns la discuția demisia in perioada de proba
sa revenim, imi cer scuze pentru ca nu am mai postat de mult.
A trecut timpul si se apropie data in care doresc sa parasesc firma.
In momentul de fata acumulat aprox 27 de zile lucratoare.
In concluzie este neaparat necesar preavizul, sa anunt inainte cu 15 zile ?
Daca nu anunt si fac o cerere scrisa ( demisie) si urmatoarea zi nu mai vin ce se intampla?
Nu detin o functie de conducere.
Răspuns la discuția demisia in perioada de proba
contractul nu am intrat in posesia lui, dar am fost platit in avans, si eram trecut pe statul de plata..deci tind sa cred ca suntem in legalitate.

Revenim la intrebarea initiala. Daca dupa lichidare eu nu ma mai duc la munca, poate sa imi reproseze ceva,sa existe probl;eme grave? din punct de vedere legal?


Va multumesc!
Răspuns la discuția demisia in perioada de proba
deocamdata am adunat 10 zile lucrate.
contractul eu l-am semnat urmeaza a fi semnat si de angajator si apoi sa primesc unul din cele 3 exemplare.
sper sa nu ajung in situatia descrisa de tine, mergem pe incredere, e vorba de o societate cunoscuta la nivel national, cred eu si serioasa, cu foarte multe magazine.

Mi-au fost restituiti niste bani prin dispozitie de plata, asta nu inainte de a semna contractul.
Sa inteleg ca trebuie sa insist saptamana urmatoare sa intru in posesia contractului?
Răspuns la discuția demisia in perioada de proba
urmeaza sa intru in posesia acestui document zilele acestuia.

Inca o data multumesc pentru rabdare si am sa revin cu detalii.
Răspuns la discuția demisia in perioada de proba
Multumesc pentru raspunsul prompt domnule abcdeadi !

Ce credeti ca ar fi corect sa fac? Credeti ca e destul de fair ca pe data de 25 sa anunt frumos ca din ziua urmatoare nu am sa ma mai prezint la locul de munca? Avand in vedere ca 25 e zi de plata, mi-e frica, daca anunt dinainte ca doresc sa plec pe data de 24 sa nu-mi gaseasca nu stiu ce chichita sa ma concedieze si sa nu ma mai plateasca.


Din punct de vedere legal, el ma poate trimite in judecata sau ceva de genul? Asta ma interesa cel mai mult!


Va multumesc inca o data.