avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 757 soluții astăzi
Forum Activitate Taniadm

Activitate Taniadm

Am citit legislatia formulata contradictoriu dupa intrarea Romaniei in UE referitor la domiciliu. pasapoarte etc. Problema mea este ca in momentul in care voi avea pasaport CRDS si mi se va retrage cartea de identitate, eu voi fi obligata sa am asupra mea pasaportul in Olanda in caz voi fi legitimata, neavand decat acel document cu BSN fara foto fara nimic, ceea ce nu este foarte convenabil.
Buna ziua,

Am domiciliu in Olanda (perioada nedeterminata, nu sunt proprietar al locuintei dar sunt inregistrata la primaria locala cu adresa din contractul de inchiriere) si cand am ajuns aici m-am inregistrat in baza de date olandeza si mi s-a eliberat la fel ca lui dan_daniel un document cu un cod numeric personal olandez sa ii zic asa. Nu am o carte de identitate olandeza si cetatenia este inca romana. Cartea de indentitate din Ro nu a fost retrasa de acestia (autoritatile olandeze) si este in posesia mea. Am folosit-o pentru a calatori in spatiul UE (inclusiv in Romania) si nu doresc sa imi fac un pasaport momentan.

Daca aceasta devine nula, asa cum ati spus mai sus, eu neavand deloc un pasaport sau permis de conducere, ce document folosesc pentru a ma identifica in Romania, doar certificatul de nastere?

De asemenea, daca mi se va retrage acest CI, eu nu voi mai avea niciun document de identificare in Olanda (cum am mentionat, nu am permis de sedere pentru sunt cetatean UE si niciun alt act de identitate, decat acel document cu "CNP-ul" olandez).


Multumesc