avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 679 soluții astăzi
Forum Activitate administratorfotoexpres

Activitate administratorfotoexpres

Un angajat cu vârsta de 60 ani cu o pensie militară de 3200 lei obținută in 2003 prin restructurare cu contract part time -2 ore la o firma privată plateste impozite doar ptr salariu primit ptr 2 ore sau se calculează la 8 ore?
Buna ziua . Stie cineva despre prelungirea legii kurzarbeit in 2023
Am inchiriat un apartament ptr un salon de coafura cu usa de acces direct din strada la parterul unui bloc care a fost transformat in 1999 din spatiu de locuit in sediu de firma. Intrebare . Mai e nevoie de semnăturile locatarilor?
Buna ziua

Doresc sa fac un salon de coafura intrun apartament inchiriat la parterul unui bloc ce are iesire direct in strada . Ptr declararea punctului de lucru am nevoie de semnăturile locatarilor direct afectati pe vertical si orizontal . Vecina de deasupra mea nu vrea sa mi semneze fara nici un motiv întemeiat . Ce pot face in acest caz?
Se poate ca o persoana angajata prin conventia cu absolventii de facultate(conf prevederilor art 80 din legea 76/2002) care acum a expirat(firma fiind obligata sa o tina angajata o anumita perioada) sa beneficieze de program de lucru redus modelul Kurzarbeit. Se incalca cumva conventia?
Discuție Kurzarbeiten
Kurzarbeiten
Granturi capital de lucru(masura 2) si Kurzarbeit
Buna ziua, daca am aplicat ptr granturile capital de lucru pot sa aplic si modelul Kurzarbeit conform Ordonanţei de Urgenţă 132/2020? Mai pot beneficia de granturile ptr capital de lucru?
O microintreprindere poate sa acceseze mai multe granturi simultan ? ( grant de 20000 euro si grant ptr capital de lucru de 15% din cifra de afaceri a anului 2019 .)
Răspuns la discuția Impozitul pe dividende
Dividendele pe care le-am ridicat in decembrie 2017 sun aferente anilor 2014,2015 si 2016
Am luat in decembrie 2017 dividente aferente anilor 2014,2015 si 2016.suma de 300000 lei
Intrebarea mea este care sunt impozitele ce trebuie platite ?