Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Se poate ca o persoana angajata prin conventia cu ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Se poate ca o persoana angajata prin conventia cu absolventii ...

Se poate ca o persoana angajata prin conventia cu absolventii de facultate(conf prevederilor art 80 din legea 76/2002) care acum a expirat(firma fiind obligata sa o tina angajata o anumita perioada) sa beneficieze de program de lucru redus modelul Kurzarbeit. Se incalca cumva conventia?
Nu se incalca conventia daca se aplica reducerea programului de munca.

Se incalca conventia numai dacă încetarea c.i.m. a avut loc din următoarele motive:
a) încetarea raportului de muncă în temeiul art. 55 lit. b), art. 56 lit. d) și e), art. 61 lit. d) și art. 65 din Legea nr. 53/2003, republicată, cu modificările și completările ulterioare;
b) încetarea raportului de serviciu în temeiul art. 97 lit. b), art. 98 alin. (1) lit. e), art. 99 alin. (1) lit. b) și c) din Legea nr. 188/1999 privind Statutul funcționarilor publici, republicată, cu modificările și completările ulterioare.