avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 515 soluții astăzi
Forum Activitate emil1702

Activitate emil1702

Răspuns la discuția Amenda si permis suspendat!
Am depus plangerea, am luat certificatul de grefa, dar nu stiu unde se afla permisul meu ca sa pot intra in posesia lui, deoarece a fost retinut intr-un judet, diferit de judetul care a emis permisul. In schimb am gasit [ link extern ]
Răspuns la discuția Amenda si permis suspendat!
Am facut poze, ulterior evenimentului, am trimis e-mail politiei rutiere a judetului, Primariei de care apartine localitatea nesemnalizata rutier si administratorului drumului (CJ) in care le-am cerut sa faca investigatii in privinta neexistentei indicatorului. Daca nu voi primi raspunsuri pana la depunerea plangerii voi cere instantei sa ceara probele care dovedesc ca am fost sanctionat pe un sector de drum nesemnalizat corespunzator.
Răspuns la discuția Amenda si permis suspendat!
De unde sa stiu unde incepe localitatea daca nu este indicator? Am avut indicator de iesire dintr-o localitate dar n-am avut indicator de intrare in alta localitate.
Amenda si permis suspendat!
Este luata in considerare limitarea de viteza daca la intrarea in localitate nu este semnalizat prin indicator acest lucru? Poate fi anulat PV daca in el sunt invocate art. si alin. din documentul normativ OUG 195/200 pentru savarsirea si sanctionarea contraventiei? Cu cele doua situatii m-am confruntat azi cand politia m-a oprit si mi-au luat permisul + amenda. Merita sa fac contestatie?
Răspuns la discuția PV contraventie circulatie
E vorba de centura! M-au sanctionat pe un DC (in procesul verbal) si de fapt eram pe un alt DC (nu cum am zis initial, informatia initiala am luat-o de pe google maps) ... ca exemplu: eram pe DC 435A si in PV e scris doar DC 435
Răspuns la discuția PV contraventie circulatie
Cum as putea sa dovedesc ca locul in care m-au sanctionat contraventional nu este cel din procesul verbal? Eu eram singur in masina, ei erau patru si prin masina si pe afara!
Am primit amenda pentru nepurtarea centurii de siguranta in timpul mersului cu autoturismul. In procesul verbal mi-au trecut ca fapta s-a produs pe un drum (un drum comunal care exista) dar de fapt, in realitate, eram pe un alt drum (pe un drum judetean existent si el) . Cele doua drumuri sunt la distanta de 3-4 km intre ele. Credeti ca as putea sa castig daca fac contestatie?
Răspuns la discuția Prioritate la succesiune
Sunt doua răspunsuri diferite, eu pe care să-l cred?

raluk0207 a scris:



emil1702 a scris:



CABINET DE AVOCAT BARBULESCU ION-SEBASTIAN a scris:

Fratele ''Persoanei ''este privilegiati urmat de nepoti de la fratele sotiei ,,persoanei''

Deci nepotii de frate ai "persoanei" au intaietate?


Nu ati inteles.
Succesiunile se dezbat in ordinea deceselor.
Primii chemati la mostenirea "persoanei" sunt sotia supravietuitoare si descendentii (copii, nepoti, stranepoti etc)
Adica: Persoana > sotia+ fiul > sotia > fiul.
Fiul este ultimul care culege intreaga masa succesorala de pe urma "persoanei"
Fiul a murit necasatorit si fara copii. Deci totul se raporteaza la fiu, nu la "persoana". Calculati de la fiu incolo.

Cand defunctul (fiul) nu are nevasta si copii, rudele vin la succesiune in urmatoarea ordine:
- parinti si frati- in speta, fiul nu are frati, iar parintii sunt decedati
- bunici, strabunici- prespun ca nu mai sunt in viata
- unchii si matusile fiului (din partea ambilor parinti), care mai sunt in viata
- verii primari ai fiului si fratii/surorile bunicilor fiului.
- daca fiul nu are rude, mostenirea revinse statului.


Răspuns la discuția Prioritate la succesiune
Mulțumesc!

CABINET DE AVOCAT BARBULESCU ION-SEBASTIAN a scris:

Da. În ordinea in care am precizat

emil1702 a scris:



CABINET DE AVOCAT BARBULESCU ION-SEBASTIAN a scris:

Fratele ''Persoanei ''este privilegiati urmat de nepoti de la fratele sotiei ,,persoanei''

Deci nepotii de frate ai "persoanei" au intaietate?



Răspuns la discuția Prioritate la succesiune


CABINET DE AVOCAT BARBULESCU ION-SEBASTIAN a scris:

Fratele ''Persoanei ''este privilegiati urmat de nepoti de la fratele sotiei ,,persoanei''

Deci nepotii de frate ai "persoanei" au intaietate?