Media Intră în comunitate
avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 230 soluții astăzi

Webinar Premium LIVE: Riscuri și obligații privind combaterea spălării banilor. Joi, 1 Iulie, de la ora 11:00. Rezervă loc și participă → 

Forum Activitate SirJohn

Activitate SirJohn

Am dubla cetatenie, engleza si irlandeza, si locuiesc in Romania de multi ani, fiind casatorit cu o romanca.
Am 67 ani, inca lucrez in Romania (drepturi de autor).
Contractul se va incheia in 2 luni si nu va mai fi reinnoit (pandemie)
Intrebarea este - in acest caz, cum fac sa imi pastrez calitatea de asigurat? Mentionez ca sunt asigurat OPSNAJ.
Pot plati cotizatia in continuare din banii mei?
Pot beneficia de asigurare ca membru de familie al unui asigurat OPSNAJ?
Pot cere/solicita o pensie/ajutor social de la statul roman, avand in vedere ca la incheierea contractului actual nu voi mai avea nici un fel de venit?
Multumesc pentru raspunsuri!
Multumesc foarte mult pentru raspuns!
Sunt cetățean străin, rezident în România și căsătorit cu o româncă.
Aș dori să înființez împreună cu soția un SRL pentru activități medicale, traducere-tehnoredactare și tipărire/publicare cărți de specialitate.
Am câteva întrebări;
- pot să fiu administratorul acestui SRL dacă sunt cetățean străin (dar cu drept de rezidență în România)?
- e vreo problemă dacă sunt perioade în care SRL-ul nu are activitate, de exemplu nu sunt traduceri de efectuat,?
- se poate stabili sediul social la un cabinet de avocat?
- se pot accesa fonduri europene - de exemplu pentru înființarea unei mici edituri + tipografii pentru publicații de specialitate?
Mulțumesc pentru răspunsuri!
Sunt irlandez, locuiesc, muncesc si sunt casatorit in Romania.
Din 2014 am facut cerere de emitere a cardului de asigurat sanatate OPSNAJ.
NU mi s-a emis cardul in frma fizica nici acum.
Medicul de familie spune ca "nu sunt probleme, ca apar ca asigurat"
Dar sunt spitale care refuza serviciile pe motiv ca nu am cardul fizic.
Unde ma pot adresa si ce pot face ca sa mi se emita si mie acest card de sanatate in format fizic... dupa 5 ani??
Va rog sa ma invatati ce am de facut pas cu pas, eu nu sunt familiarizat cu legislatia din Romania. Banuiesc ca e o neglijenta sau abuz al functionarilor OPSNAJ dar nu stiu ce am de facut.
MUltumesc.
Am achizitionat 2 buc Iphone XR; unul de la Istyle, in calitate de persoana juridica (PFI) si unul de la Emag, ca si persoana fizica.
Din pacate, ambele au o problema - nu se aud in convorbire, neputand fi folosite.
Mi s-a refuzat returnarea produselor de catre ambii comercianti.
Istyle mi-au motivat ca persoanele juridice - PFI - nu beneficiaza de dreptul de a returna produse in Romania. Mi s-a recomandat sa repar articolul, care avea 1o zile de folosire si costase 1000 euro.
Emag a intarziat acceptarea returului - adica mi s-a trimis formularul cu returul acceptat, am fost anuntat ca vine cineva sa ia produsul, dar nu a venit nimeni. In prezent refuza sa mai accepte returul cu motivatia ca au trecut 14 zile (credeam ca sunt 30) si partenerul Mobile nu mai primeste articolul.
Ce pot face in aceasta situatie?
Eu sunt cetatean francez si nu cunosc bine legislatia din tara dumneavoastra.
Multumesc!
Am achizitionat acum 2 ani un abonament fitness in reteaua Worldclass. Mi s-a eliberat un card de membru, ce contine toate datele mele - pasaport, adresa din Romania - deci pot fi usor identificat si nu se pune problema sa "imprumut" cardul altei persoane,
Azi mi s-a interzis accesul pe motiv ca nu am o fotografie in baza de date, angajatii fortandu-ma sa ma fotografiez cu un webcam nesecurizat, accesibil tuturor celor care stationeaza sau trec prin hol.
Am refuzat si in consecinta mi s-a refuzat accesul, desi am achitat anticipat 1500 euro/abonament anual si am card de membru valid.
Citez din "Regulamentul" Worldclass: Toţi membrii World Class trebuie să îşi dea acordul pentru a fi fotografiaţi şi introdusi în baza noastră de date, în scopul identificarii şi utilizării legitime a cardului de membru."?!!
Eu sunt cetatean francez, si nu mi se pare legal acest regulament!
Este normal sa se procedeze asa?
Respecta Worldclass prevederile legilor europene privind protectia datelor!?
La ce autoritate a tarii dvs ma pot adresa pentru a reglementa situatia?
Am asigurare facultativa pentru apartament la [EDITAT], de valoare mare.
Vecinul de deasupra a uitat chiuveta deschisa la bucatarie iar apa a distrus foarte multe obiecte din apartamentul meu. Polita [EDITAT] acoperea riscul de inundatie prin apa de conducta la 2000 euro, si riscul de distrugere a continutului apartamentului, la 10.000 euro - find vorba de mobile si obiecte de arta si/sau patrimoniu, inregistrate ca atare.
Mi s-au acordat despagubiri doar in limita a 2000 euro, motivand ca distrugerea bunurilor a fost provocata de apa de conducta si deci nu se mai poate acorda o alta suma si pentru ele. Totusi acestea erau asigurate separat contra distrugerii in limita sumei de 10.000 euro?!
E legal cum s-a procedat sau e un abuz?
Daca e abuz, unde ma pot adresa si ce pot face?
Multumesc.
Sunt cetatean francez, locuiesc in Romania de mai multi ani.
Am inteles ca ar fi posibil sa platesc o suma ca si contributie pentru a "cumpara" niste ani de pensie, dar nu stiu; daca e vorba de 5 ani, 10 ani sau alta perioada; si nici daca acest lucru e posibil pentru un cetatean strain.
Daca cineva m-ar putea lamuri exact, daca e posibil, ce am de facut, unde sa merg, care ar fi costurile etc etc - dar foarte amanuntit, deoarece nu sunt familiarizat cu legile din Romania.
Multumesc in avans!
Multumesc mult pentru raspunsurile dumneavoastra ale tuturor.
Am discutat deja cu angajatorul, mi-a propus sa imi dea ... niste bonuri de masa (?) si a explicat ca a fost o greseala pe care o va repara. Deocamdata - nimic.
De fapt, ei ar dori ca eu sa predau in continuare cursurile de la multinationala, altfel banuiesc ca vor pierde contractul; dar dupa cum vedeti nu se grabesc sa plateasca salariil restante.
Cred ca voi opta pentru solutia cu ITM in prima faza, apoi probabil un avocat.
Buna seara,
Sunt francez, absolvent de filologie, profesor de franceza. Locuiesc in tara dvs si am incheiat un contract de colaborare cu o "scoala de predare limbi straine" - bine cunoscuta, nu dau numele - pe durata de un an, pentru predarea de cursuri de limba franceza angajatilor unei corporatii multinationale.
Salariul lunar trebuia sa imi fie virat intr-un cont bancar. Am neglijat sa examinez amanuntit extrasele de cont in fiecare luna, si nu am realizat ca nu mi s-a platit de fapt nici un salariu timp de ... 9 luni; singura suma virata fiind de 150 lei in septembrie, cu explicatia "salariu luna aprilie" ?!
Ma puteti ajuta cu sfaturi despre unde trebuie sa ma adresez si ce am de facut ca sa imi recuperez salariul restant, avand in vedere ca eu am predat corect numarul de ore de franceza inscrise in contract timp de 9 luni, iar "scoala de limbi straine" nu si-a onorat obligatia de a ma plati pentru munca depusa?
Va rog daca se poate sa imi explicati clar si pe intelesul meu, care sunt cetatean francez si nu cunosc nimic din legile romanesti.
Multumesc anticipat!