avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 499 soluții astăzi
Forum Activitate CossminHc

Activitate CossminHc

latka a scris:

Aveti dreptate in ce spuneti, ati fost fortat sa incalcati legea, problema e cum dovediti. De aceea ar fi fost perfect sa fi inregistrat scena, cu telefonul mobil . Am un coleg ce a cistigat procesul intr-o situatie asemanatoare, in acest mod.

Multumesc pt intelegere, dar dati mi un sfat cum as putea proceda, imi pierd serviciul din cauza unei nedreptati si asta ma oftica foarte tare, daca permisul nu inseamna pt mine o paine nici nu imi bateam capul.
latka a scris:

Aratati-mi vreun articol din codul rutier si regulamentul sau de aplicare unde este stipulat ceea ce sustineti dvs. Altfel nu aveti ce contesta in instanta.


Fac contestatie din pricina faptului ca am fost sanctionat gresit, nu aveam ce face in situatia data, ce trebuia sa fac sa i dau flash uri si claxoane pana cand pleca? Dar daca defapt poate masina era avariata? Trebuia sa zbor?
---- contest pv si din pricina faptului ca permisul meu egal serviciu. M a lasat asa zisul garcea fara permis, am ramas si fara job:
latka a scris:

Nu aveti nici o treaba cu nici o foaie de serviciu. Cititi prea multe indicatii gresite de pe internet.


Pai nu ar trebui sa aiba un document care sa ateste si sa le permita sa stationeze in anumite locuri?
latka a scris:

Masina de scoala efectua in acel moment o manevra ? Daca era stationata neregulamentar, fara nici o persoana in ea, puteti sustine ca ati fost nevoit a efectua acea depasire, obligat fiind de acea masina ce a stationat neregulamentar, dar sa anexati ca proba inregistrarea evenimentului. Nu ati facut film sau poza la masina de scoala ?


Masina de scoala stationa ca i explica instructorul nu stiu ce elevului, iar eu l am ocolit intr un fel dar am calcat si pe linie si pe marcajul de trecere. Exista vreo probabilitate, camerele video de pe stalpi sa fie luate ca proba? Si in plus, politistul a spus, doar a spus ca am fost inregistrat, dar in pv nu a specificat asta, masina nefiind dotata cu camera radar. Vreau sa contest faptul ca ei nu au avut dreptul de a sta acolo, conform foi de serviciu sau cum se mai cheama.
cyan a scris:

In procesul verbal scrie ce politie l-a intocmit. Nu este obligatoriu ca toate masinile politiei sa detina aparatura de inregistrare. Daca ati fi fost inregistrat ar fi trebuit sa fie consemnat acest lucru in procesul verbal. In contestatie puteti cere orice doriti dar lipsa aparaturii video nu este motiv de admitere a plangerii. Atata timp cat relatati ca ati calcat linia continua ce doriti sa contestati?


Doresc sa contest faptul ca nu am depasit si ca am ocolit iar politia a facut un abuz.
Si vreau sa vad si eu filmarea care a spus ca o are pentru fapta savarsita.
Buna ziua, astazi am ocolit o masina de scoala in dreptul trecerii de pietoni si am calcat linia continua, moment in care am fost oprit de un echipaj al politiei, dar nu scria ca e politia rutiera, scria doar politia si atat. Masina nu avea aparatura radar si nici camera de filmat, dar agentul mi a spus ca am fost inregistrat. As vrea sa fac contestestatie deoarece consider ca a fost o neregula atata timp catmasina era stationata eu nu puteam efectua nici o manevra inafara de asta. As dori sa scriu in contestatie ca aparatura video nu era prezenta si ca foaia de serviciu a domnilor politisti nu cred ca le permitea sa stea in acel loc la ora in curs. Va rog dati mi un sfat cum sa procedez,mulțumesc.