avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 508 soluții astăzi
Forum Activitate Alepop86

Activitate Alepop86

Răspuns la discuția Proces verbal legal sau nelegal?
Va multumesc pentru raspunsul promt. Cu siguranta amenda primita pentru contraventia savarsita am sa o platesc. Intrebarea mea era daca sunt sau nu abilitati politisti locali sa dea amenda pentru netrimiterea datelor soferului avand in vedere ca exista deja o prevedera data de catre ICCJ cu privire la atributiile lor si la faptul ca doar agentul rutier costatator poate da amenda pentru netransmiterea datelor conducatorului auto. Va multumesc
In fapt, fiind in vizita la rude, am parcat langa semnul OPRIREA INTERZISA fara sa observ (semnul fusese montat doar de cateva zile si mascat oarecum de copaci)
Am primit instintare in posta de la Politia Locala sa trimit datele soferului care a parcat masina pe interzis in data... si poza cu masina mea. Mentionez ca nu am trimis datele si m-am trezit normal cu doua amenzi , una pentru ca nu am trimis datele soferului si a doua pentru oprire in loc nepermis. Ambele amenzi sunt date in baza unor HCL Cugir. Ma gandesc sa contest amenda pentru netransmiterea datelor intrucat stiu ca exista o hotarare a ICCJ publicata in MO cum ca Politia locala nu poate amenda pentru netransmiterea datelor conducatorului auto care a savarsit o contraventiei, bineinteles amenda pentru oprire pe interzis am de gand sa o platesc de vreme ce am gresit.
Va rog sa-mi spuneti daca are rost sa contest sau nu. Multumesc
Discuție Intrare somaj
Buna ziua, intampin o problema la intrarea in somaj si anume, firma la care am lucrat a intrat in insolventa si mi a inchis contractul de munca cat inca eram in perioada de concediu maternal. Dupa iesirea din concediu am mers sa depun actele de somaj si surpriza nu vor sa ma bage in somaj pentru ca firma mi a inchis contractul de munca cat inca eram in ccc. Ce e de facut?. Multumesc
Buna ziua, ma puteti ajuta prin a mi spune ce acte sunt necesare pentru depunerea dosarului de intrare in somaj.? Mentionez ca firma unde lucram a intrat in insolventa si eu mi am terminat perioada de concediu de crestere a copilului.
Multumesc
Răspuns la discuția Somaj dupa ccc
Multumesc. O zi buna

Depuneti o solicitare scrisa la societatea in care mentionati ca doriti sa va elibereze :
- decizia de incetare a c.i.m.
- adeverinta de vechime
- adeverinta de somaj

Daca refuza sa va comunice acele documente, sesizati ITM-ul , respectiv AJOFM numai pentru neeliberarea adeverintei pentru somaj.

Răspuns la discuția Somaj dupa ccc
Cornel Vasile a scris:

C.i.m. a incetat?

Eu cred ca a incetat, nu am primit notificare, nu am semnat nimic, legal vorbind ma gandesc ca ar fi trebuit sa am o notificare..ceva
Eu stiu doar ca firma e in proces pentru intrarea in faliment.... am sunat la birouri si mi s a spus ca voi primi actele pentru intrare in somaj prin posta dar au trcut deja 2 saptamani si tot nu am primit nimic
Discuție Somaj dupa ccc
Buna seara, am terminat perioada de concediu de crestere a copilului si am facut cerere de reintegrare in campul muncii catre firma unde am fost angajata, problema e ca firma e in proces pt intrare in faliment si intarzie sa mi trimita actele necesare intrari in somaj. Ce cai pot urma pt a intra in posesia actelor necesare intrarii in somaj?
Mentionez ca nu am primit niciun act din partea firmei pana acum .multumesc