avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 640 soluții astăzi
Forum Activitate Cosmin:)

Activitate Cosmin:)

Mihail Cazacioc a scris:

Dar de ce nu ai respectat limita de viteza in localitate? De ce era nevoie sa maresti viteza, cu mai mult de 40 km, ca sa depasesti un alt autovehicul in miscare. Inseamna ca asta este stilul de conducere pe drumurile publice pe care l-ai adoptat si ma convinge ca nu respecti in general regulile de circulatie, ca esti un pericol public. Mi se pare jalnic cum incerci sa justifici demersul de a contesta sanctiunea aplicata, invocand veniturile unui om de rand .Daca in timp ce conduceai cu 92 km prin localitate, iti aparea un copil, o persoana adulta, chiar un animal , nu produceai o tragedie?

Domnul Mihai, autoturismul depășit circula cred cu 40km/ora pe un drum județean (cel care duce pe valea Oltului) nu sa întâmplat in oraș, și nu ar fi trebuit sa fie limita de 50 pe un astfel de drum, nu am pus in pericol viața nimănui pentru ca nu prea erau case in zona, având remorca atașata nu m am putut încadra pe banda de mers așa repede și D-asta am fost nevoit sa accelerez
Am depus contestația, nu am nici un martor, v-am mai spus ca acum 3 s-au 4 ani am avut același incident și am contestat și mi sa dat dreptate, atunci nu achitase amenda și sa dispus anularea procesului verbal, într-adevăr atunci nu am fost prins cu 93, din câte îmi aduc aminte era undeva la 70, in situația de față nu mai am nimic de pierdut pentru ca am achitat amenda, dacă nu o achitam in situația unei sentințe nefavorabile eram nevoit sa achit 1300 de lei, ceea ce mi se pare foarte mult pentru un om de rând unde salariul unei persoane este de o mie de lei, presupunem ca o greșeală de genul asta poate oricine sa o comita, dacă mai are și copii ce face luna aia? Nu mai mănâncă nici el nici copilul pentru ca trebuie sa achite amenda? Pe bune? Ce-i care fac legile astea chiar nu au Constinta
Pot plăti amenda de 625 lei in 48 de ore și sa depun contestație deoarece îmi este teama de o sentința nefavorabila in favoarea mea și voi fi nevoit sa achit 1300 de lei ceea ce mi se pare foarte mult și nu îmi permit, solicitând restituirea sumei s-au compensarea la impozitul pe bunuri. Mulțumesc pentru opinii
Nu aveau trepied, erau intr-un wv golf, ei spun ca din mașina m-au înregistrat
Limita era 50km/ora
Buna ziua, as avea o întrebare legată la ce mi sa întâmplat astăzi in timp ce efectuam o manevra de depasire a unui autoturism aflat in mers am fost oprit de un echipaj de poliție rutieră aducandu-mi la cunoștința ca am fost surprins de radar(pistol) in localitate cu viteza de 92kh/ora, i- am explicat agentului ca eram in depasire, dar inutil pentru mine:). Erau parcati pe sens opus la aproximativ 1km de unde sa întâmplat ,stăteau la panda pe un deal, linie discontinua , aveam și o remorca ușoară cuplata, și pentru a reveni la banda de mers am fost nevoit sa accelerez mai tare pentru a reuși sa m-a încadrez din nou pe sens, dar spre surprinderea mea băieții de la rutieră îmi monitorizau viteza :). Am mai pățit o asemenea experiența conducând o duba am depășit un autoturism și am primit pe vremea acea 300lei amenda și am contestat-o pe care am și câștigat-o . Întrebare ar fi dacă in ziua de azi as mai avea câștig dacă as contesta procesul verbal pe motiv ca am fost surprins de radar in momentul in care efectuam o depasire. Aștept o opinie de la cineva care a mai trăit o asemena experiența, s-au un mijloc de atacare, un articol ceva.Multumesc