avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 553 soluții astăzi
Forum Activitate cornel244

Activitate cornel244

Răspuns la discuția Pot face ceva?
Cornel Vasile a scris:

Puteti fi acuzat , nimic nu-l va impiedica pe fostul angajator sa va acuze de asa ceva.

Si chiar nu il pot impiedica in nici un fel sa mai insele alte persoane? Trebuie sa stau cuminte in banca mea si sa vad cum alti soferi cad iar in plasa acestui nenorocit?Asta da tepe la rind,nestingherit de nimeni si noi nu putem face nimic.Trebuie sa stam cu anii prin tribunale si pe la executori judecatoresti pentru a ne recupera paguba, iar el ne ride in fata si cauta alti fraieri. Nu pot sa-i avertizez pe altii de teapa, desi am dovezi ca faptele sunt adevarate, ca intru la denigrare,nu pot sa-i cer banii la telefon ca-l stresez si ma baga la hartuire,nu pot sa-i zic nimic ca zice ca il amenint.Dar ce pot sa fac?
Discuție Pot face ceva?
Buna ziua.Am lucrat 2luni ca sofer pe comunitate la o firma din Timisoara. A doua zi dupa intoarcerea in tara,mi s-a desfacut contractul de munca fara a-mi comunicata decizia de desfacere si nu mi-am primit salariul si diurna datorata. La angajare ,"patronul" mi-a oprit decizia de delegare in care se specifica valoarea diurnei de deplasare si mi-a cerut semnarea demisiei in alb.In mod intentionat, nu mi-a dat pe durata deplasarii un card de credit pentru achitarea cheltuielilor,ci mi-a virat sumele necesare pe cardul meu personal, cu titlul de diurna/imprumut.Desi i-am atras atentia asupra acestui fapt,a continuat in acelasi mod. La intoarcerea in tara,dupa ce am facut decontul si i-am dat foile de parcurs si de cheltuieli+bonuri si cmr-uri,mi-a oprit decontul iar la proces a sustinut ca nu am facut decontul si nu i-am dat bonurile de cheltuieli.In plus, firma nu este pe numele sau,tocmai pentru a putea da tepe soferilor,pe care ii schimba dupa prima delegare.Te aduce acasa si nu te mai cheama inapoi la munca. Am facut sesizare la ITM si mi s-a raspuns ca in urma controlului efectuat societatea nu a facut dovada inminarii deciziei de desfacere a cim si ca sumele virate in contul meu au fost cheltuite pentru nevoile firmei,dispunind ca firma sa imi comunice decizia de desfacere a cim si sa imi plateasca diurna+ salariul pe ultima luna.Am introdus actiune in instanta si astept pronuntarea hotaririi. Nu am fost singurul tepuit de catre aceasta firma, din iunie ac si pina in prezent suntem 4 soferi care nu ne-am primit banii pentru munca efectuata.Iar in curind lista se va mari cu inca 2persoane,respectiv cei care lucreaza in prezent pe cele 2camioane ale firmei.Acestia vor veni acasa de sarbatori,dar nu vor mai pleca inapoi la munca in ianuarie. Saptamina aceasta, acest tepar a publicat alt anunt de angajare pe olx.ro, fiind in cautare de noi fraieri care sa munceasca fara a fi platiti. Am atras atentia administratorilor acestui site asupra intentiilor acestui individ, dar au zis ca nu pot sa ma ajute. Ce pot face pentru a-l impiedica pe acest tepar sa mai faca si alte victime? Promite venituri peste medie tocmai pentru a atrage viitorii candidati la teapa, in 5zile anuntul avind 460 de vizualizari.Sigur se vor gasi si altii care sa puna botul la promisunile lui. Pot fi acuzat de denigrare daca public pe internet cele intimplate si dau numele firmei sau al acestui individ? Pot dovedi cele relatate cu contract de munca,raspunsul ITM-ului in care se confirma spusele mele si in curind cu hotarirea judecatoreasca care se va pronunta in acest caz. Multumesc.