avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 158 soluții astăzi
Forum Activitate Nostrum

Activitate Nostrum

Buna ziua
Am tot cautat pe forum, dar nu am gasit ceva concludent.
Legata de stampile/parafele profesionale.
Ce lege gestioneaza aceste legi. Care este legea ce obliga producatorul de stampila sa imi ceara o acte doveditoare, cat timp exista lege legat de fals in acte. Daca o dau de gard... platesc cu pana la 5 ani de puscarie... deci nu e cazul. Acum si studentii care lucreaza prin aceste magazine de facut stampile au initiative, sau nu li s-a explicat ca nu mai e cazul conform legii din 2019... cu abrogarea stampilelor.

Daca nu exista lege, de ce sunt refuzat.
Cum pot totusi sa imi fac o stampila? Ca mi se pare ca intru intr-un monopol :) de unde nu ies decat daca vin cu "dosar cu sina"... :)))

Stiam ca gata, s-au scos marea majoritate din 2019 cu stampila ca nu mai e "decat o forma de design"... cum era si logic. Semnatura conteaza.

Deci aceasta legitimare nu stiu daca se incadreaza in GDPR sau...unde?

Mai intra stampilele sau parafele la inscrisuri oficiale si au, deci, nevoie de reglementari deosebite?

Unde intra parafa de medic, psiholog, stomatolog etc


Multumesc mult
radumititean a scris:

Nu exista nicio limitare la ONG. Totul depinde daca s-a pus sau nu in statut vreo limita. CUm pot exista si asociatii cu numar mic de membri si care sa nici nu aiba dorinta sau interesul sa creasca, ar fi si inacceptabil sa limiteze legea numarul de mandate, ca ar impiedica functionarea lor si ar limita nejustificat dreptul constitutional de libera asociere. Daca membrii vor sa realeaga mereu aceleasi persoane e dreptul lor....

Acest lucru este valabil si pentru Federatiile Nationale. Sportive care entitati ale statului si sunt reglementate de legea 69?Un ONG privat inteleg, dar pentru institutii ale statului ?!
Buna ziua.
Exista in vreo lege, HG, OUG... ceva unde sa scrie ca o persoana, pe postul de presedinte, are un nr fix de mandate (ex: 2 mandate de 4 ani), in cadrul unei Asociatii, Federatii, cluburi sportive?
Sau totul este reglementat prin statutul acestuia. Deoarece la "cap" exista aceste reglementari (presedintele Romaniei, Primarii... au limitari). Iar cazuri care sa puna pe ginduri pe cei ce propun legi au fost incepind cu dl Mitica Dragomis (FRF din anii 90). Ma gindesc ca ar trebui sa existe o limitare oriunde este vorba de o multime de oameni... si se considera democratie.

Multumesc anticipat