avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 707 soluții astăzi
Forum Activitate valery

Activitate valery

Va multumesc
Si daca cer suspendarea executarii deciziei am inteles ca trebuie sa platesc o anumita suma de bani ca si cautiune sau se suspenda automat decizia prin depunerea contestatiei?
Buna seara,

Am primit o decizie de impunere care constituie titlu executoriu prin care urmeaza sa se retina in mod esalonat 1/3 pe luna din pensie, deoarece constituie debit, incasat necuvenit.
As dori sa atac la instanta ( asa scrie pe decizie - se contesta in 30 de zile la instanta competenta), dar mi-a spus cineva ca trebuie sa parcurg procedura prealabila la casa de pensii si apoi pot contesta direct in instanta. Si fac contestatie la executare sau la decizie si doresc si suspendarea platilor, sau platile se suspenda daca atac in instanta?
Va multumes
Multumesc, dar atunci ce anume solicit, avand in vedere ca chitanta de plata nu este un act administrativ.
Buna seara,

Am vrut sa incep procedura de restituire a taxei de poluare insa facand procedura prealabila nu mi s-a dat niciun raspuns de la finante si au trecut 30 de zile.
In aceasta situatie ce as putea sa fac fara raspuns, as putea depune cererea la instanta?
Buna ziua,

Modificarile legii insolventei se vor aplica si cererilor deja aflate pe rolul instantelor?

Multumesc!
Dar actiunea s-a respins. trebuie sa fac cerere separata?
S-a platit o taxa judiciara de timbru la valoare si apoi s-au modificat petentiile , pe o valoare mai mica si s-a dispus o taxa la acea valoare care s-a si achitat. Astfel s-au achitat doua taxe judiciare de timbru si acum se doreste recuperarea uneia dintre ele. ce trebuie sa se faca? o cerere de restituire ptr prima taxa? bazata pe ce anume?
Cica nu i-a ridicat dreptul de administrare insa nu stiu cu ce document demonstrez acest lucru. Nu am decat decizia asociatilor ca este numit administrator social.
Dar daca se depune o precizare de somatie sau o somatie semnata de administratorul judiciar? Ma gandesc ca aceasta ar ajuta.
Va multumesc pentru raspuns!
Buna ziua,

O societate care e in insolventa a introdus o somatie de plata de catre administratorul special si debitorul invoca exceptia lipsa calitatii de reprezentant a acestuia si ca trebuia semnata de lichidator. Insa administratorul special nu putea sa introduca o astfel de somatie in instanta???