avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 385 soluții astăzi
Forum Activitate mariusd27

Activitate mariusd27

Buna ziua,
Sunt angajat de aproximativ un an cu o prima de relocare alocata la inceputul contractului, avand stipulat ca, in cazul plecarii inainte de implinirea unui an, trebuie restituita prima de instalare.
Imi puteti spune daca perioada de preaviz in caz de demisie este inclusa in acest an sau demisia trebuie depusa dupa una an de zile implinit pentru a nu restitui prima de instalare, nefiind mentionata aceasta situatie in contract.
Va multumesc.
Multumesc pentru raspuns, dar nu mi se pare logic sa inchid un cont pe care nu l-am deschis eu. Cerand sa inchid un cont creat de altcineva, ma face partas la acea neregula/abuz. Totodata, in cazul in care o sa apara o eventuala suma de plata privind intretinere de cont sau alte posibile comisioane, presupun ca imi vor fi imputate daca eu semnez.
In cazul in care, aceasta situatie nu se v-a rezolva direct cu banca respectiva, care ar fi pasii ce trebuie sa ii urmez?
Va multumesc
Buna ziua

Acum aproximativ o luna, ma trezesc cu un SMS din partea bancii unde am cardul de salarii, cum ca "Extrasul aferent cardului tau de credit X a fost emis. Te rugam sa achiti minimum0 RON pana la date de ...". Am primit chiar si un SMS de la o firma de curierat ca am un plic de la Banca X, dar am refuzat ridicarea acestuia.

Mentionez faptul ca am fost sunat in preaalbil de catre un reprezentant al bancii respective in legatura cu o oferta de card de cumparaturi pe care nu am acceptat-o si nu am semnat nici un document in vederea primirii acestuia.
Am sunat reprezentantii bancii in vederea lamuriri acestui aspect si mi s-a spus ca este o greseala si ca acel card / cont se v-a inchide.
Acum, la o luna am primit un alt mesaj de la Banca X ca am de achitat suma de 0 RON in cel mai scurt timp.

Va rog sa imi spuneti ce pasi sa urmez astfel incat sa fiu sigur ca acel card / cont este inchis/retras si ca nu apar la biroul de credit ca rau platnic.
Va multumesc