avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Activitate alinette22

Activitate alinette22

In cazul unei primarii ...este în situația în care în luna noiembrie se dorește emiterea unei comenzi privind efectuarea unui serviciu de utilitate publica. La acest moment pentru activitate prevederea anului acesta este comsumata( creditul bugetar) dar comanda se încadrează în valoarea contractului și facturarea serviciului se face în luna următoarea cu scadenta în bugetul anului următor. Întrebarea este : se poate emite comanda fără a tine cont de existenta sau neexistenta prevederii bugetara , atâta timp cât factura ce se va emite nu se plătește pana la 31.12.2023? Sau...dacă se facturează în ianuarie 2024 de ce trebuie sa existe prevedere bugetara în anul 2023 , prevedere ce se anulează la 31.12.2023 ( sfârșitul exercițiului bugetar)
In cazul unei primarii ...este în situația în care în luna noiembrie se dorește emiterea unei comenzi privind efectuarea unui serviciu de utilitate publica. La acest moment pentru activitate prevederea anului acesta este comsumata( creditul bugetar) dar comanda se încadrează în valoarea contractului și facturarea serviciului se face în luna următoarea cu scadenta în bugetul anului următor. Întrebarea este : se poate emite comanda fără a tine cont de existenta sau neexistenta prevederii bugetara , atâta timp cât factura ce se va emite nu se plătește pana la 31.12.2023? Sau...dacă se facturează în ianuarie 2024 de ce trebuie sa existe prevedere bugetara în anul 2023 , prevedere ce se anulează la 31.12.2023 ( sfârșitul exercițiului bugetar)
Răspuns la discuția recuperare taxa timbru partaj
Multumesc.Puteti sa imi spuneti cum trebuie sa procedez ? Adica nu ii pot da banii fara un act . Astept sa se stabileasca primul termen sau pot face un acord la banaca inainte pentru a il prezenta in instanta ?
Buna ziua ,
am introdus in octombrie o actiune de partaj , am achitat taxa de timbru . Nu s-a stabilit primul termen dar paratul s-a hotarat sa rezolvam pe cale amiabila adica ne-am hotarat sa ii dau o suma de bani si sa renunte la cota lui din apartament. In situataia aceasta cum sa procedez ? Pot sa imi recuperez taxa ?
Am introdus cererea de ordin de protectie pe data de 29.12 in urma unui scandal din data de 24.12 dar a fost respins. Violenta verbala, psihica, fara martori nu se poate demonstra. Am trecut prin clipe de comar.
Va mulțumesc frumos pentru răspuns.Nu este o persoana cu care sa te înțelegi, eu am vrut sa îl fac sa înțeleagă ca după înjurături, tras de par, amenințări, și multe altele nu se mai poate și sa terminam căsnicia la notar, dar un an întreg m--am chinuit sa îl conving pana când m-am hotărât sa solicit divorțul prin tribunal. Nu vrea nimic din ce ii propun referitor la apartament, nu este om cu care sa comunici. Noi ne-am căsătorit în 2014,nu avea servici, s-a angajat în mai 2016 si creditul a fost acordat în octombrie 2016. Nu câștig foarte mult dar puțin mai mult decât el, lucrez de 10 ani în aceasta banca. Apartamentul nu are îmbunătățiri, în afara de o mobila de bucătărie care a fost făcută pe comanda când ne-am mutat. Mi-a fost teama de ordinul de restricție, am tot evitat, dar a fost chemata politia, sunt și plângeri la politie și la autoritatea protecției copilului pentru înjurături, gesturi obscene în fata copilului. Nu știu dacă toate astea sunt de ajuns ca să termin odată cu teroarea asta. Azi ma înjura, îmi spune vorbe urate, a doua zi își cere scuze, nu pot sta asa toată viata. Degeaba ii explic ca relația noastră e grav afectata ca el nu înțelege de ce vreau sa divorțez.
În momentul de fata sunt în proces de divorț. Împreună cu soțul am contractat un credit ipotecar pentru achiziționarea unui imobil, în urma cu un an, eu sunt titulara creditului iar soțul codebitori. La acordarea creditului, eu fiind angajata la banca am primit o dobânda preferențiala. Avansul este trecut pe antecontract ca fiind din surse proprii, de fapt suma de 10000 EUR a fost primita de la o mătușa a soțului după botezul copilului. Nu ma înțeleg cu el sa ii dau aceasta suma și sa părăsească imobilul și sa devin unic proprietar (de fapt nu accepta nici o suma). Cum pot proceda în acest caz, ce sanse am în urma partajului sa rămân cu apartamentul și sa îl despăgubeasc pe el? Nu putem sta în același loc, copilul e traumatizat, solicitarea de divorț a fost introdus datorita multor reactii violente la adresa mea și la multe scene a asistat și cel mic (au fost mai mult violente verbale, amenințări foarte grave și un singur moment și de violenta fizica în ultimul an). Cat ma va costa partajul? Cine are dreptul sa rămână în imobil după partaj? Menționez ca eu pot susține rata la credit.