avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 488 soluții astăzi
Forum Activitate gliscaia

Activitate gliscaia

Cu stima , va rog un rspuns : Sotia este diagnosticata cu cancer are grad de handicap " mediu" si certificate medicale emise au codul =14 . Poate fi scutita de impozitul pe profit sau nu ? va multumesc.
Cu stima , va rog un raspuns : parintii , tata si mama , au un copil minor cu handicap accentuat , ce drepturi fiscale au parintii , atat tatal cat si mama sau numai unul dintre ei ? va multumesc.
Un singur lucru este cert , bataia de joc practicata de aceste asociatii de locatari fata de cetateni.
Nu am fotografii cu Listele de plata , am chiar Listele in original cu semnaturile presedintelui , administrator, cenzor. . Multumesc ptr. raspuns
Platesc lunar , am dispozitiile de plata catre banca , extras de cont confirmare a platii semnat de banca , Va multumesc.
Sunt economist si am lucrat in serv. de finante contabilitate , sunt in domeniul meu , acum pensionar. Toate platile sunt facute prin transfer bancar cu nr. ,data ,suma si semnaturile bancii . Contul asociatiei este verificat , banca nu a refuzat niciodata acest transfer , mai mult am toate "Listele de plata a intretinerii in original . Nu am sesizat organele de politie , considerand ca nu este de competenta lor si am crezut ca pot rezolva amiabil acest caz. Voi merge pe prima varianta spusa de Dvs. si las asociatia sa introduca ea actiune in instanta , dar nu o va face , iar ei voi figura in listele lor cu datorii si penalitati ilegale. Am contactat un avocat si acesta a stabilit comisionul lui 1000 lei si pentru expertul contabil 500 lei . Nu am acesti bani . De ce o fi nevoie de expert contabil nu inteleg atat timp cat eu nu contesc modul de calcul al sumelor din liste ci faptul ca nu imi ea in considerare sumele platite .?! Un singur lucru este clar : Plata cheltuielilor de intretinere , prin transfer bancar , este spaima asociatiilor de proprietari .
va multumesc pentru sfat, am sa-l urmez in mod sigur.
Va multumesc pentru raspuns. Actiunea in instanta , la care cu siguranta castig , presupune cheltuieli , avocat ,expert contabil si nu am suficienti bani pentru aceasta , sunt pensionar .
Cu stima , - Platesc toate obligatiile prin transfer bancar ,
- Am multe adrese catre Asociatie prin care sesizez faptul ca nu imi considera platile prin transfer , am adrese prin care solicit un punct de vedere al asociatiei , cu privire l;a acest caz dar nu imi raspunde in niciun caz . Mai mult , indirect mi se transmite ca atata timp cat nu le dau banii cash la casierie nu vor considera platile mele . Administratoarea asociatiei are atestatul anulat de primarie, pentru nereguli grave constatate la controale, dar continua sa profeseze si sa manipuleze bani pe motiv ,textual spus de catre ei : " noi suntem pe persoana fizica si nu dam socoteala nimanui " ?! Ceea ce va comunic este o realitate certa , nu sunt fabulatii . De ce platesc in continuare prin transfer bancar ? Consider plata una legala . PS . la nivel national " plata prin transfer bancar este spaima asociatiilor de proprietari" . de ce ? . va multumesc.
De cca. 3 ani platesc cheltuielile de intretinere prin transfer bancar, cu nr, de dispozitie de plata , valoarea sumei platite etc. Am comunicat in scris si verbal asociatiei acest lucru dar nu au luat in considerare aceaste plati . In aceasta perioada , pe Lista de intretinere figurez cu restante +penalizari iar din documentele mele de plata rezulta ca nu am nicio datorie. La Asociatie mi sa spus ca ei nu considera aceste plati prin transfer, ei vor sa platesc cu bani cash la casieria asociatiei. Am insistat iar la conducerea asociatiei si am primit urmatorul raspuns : " Domnul , noi avem contul blocat pentru datorii la furnizori si banii pe care îi transferi dumneata prin banca nu ajung la noi ci la cei unde avem datorii ". Am intrebat daca au vazut sumele platite de mine in extrasul de cont primit de la banca si raspunsul a fost : " Banca nu ne trimite extras de cont pentru ca contul este blocat si nu au voie sa faca asta " ?! va rog dati-mi si mie un sfat pentru a rezolva aceasta situatie .va multumesc.