avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 674 soluții astăzi
Forum Activitate ilcu gladiola

Activitate ilcu gladiola

Se poate anula un act vanzare cumparare teren care a folosit date false și apoi l-a utilizat în instanta contra vecinului,,cerând granutuire deși nu noi an vândut terenul ci vechiul proprietar care avea terenul alăturat ?
De 9 ani m-am judecat intr-un proces privind lipsa de insorire a locuintei ,construita de vecinul nou in 2011 .aflat in estul imobilului.Acum a fost recursul 3 si data hotararea irevocabila .A construit fara autorizatie,a extins nivelurile si suprafata imobilului,nu a respectat Documentatia tehnica a autorizatiei de constructie,documentatie pe fare a falsificat-o ajutat de Primarie,a construit pe un teren inclus intr-un UTR cu risc alunecare de teren.Primaria a depus acte in care minte,modificand ba UTR ,au refuzat sa depuna REGULAMENTUL DE URBANISM in care se precizeaza distanta de 3 m care trebuia pastrata fata de limita parcelei.Am invocat prin exceptie de legalitate AC si AC care sunt nelegale dar nu s-a luat nici o masura.Acum s-a dat o sentinta in care se spune " paratul va lua masurile pentru a asigura insorirea imobilului.." Executorul a spus ca trebuie precizat ce sa execute,Am cerut o lamurire dispozitiv,acum o luna.si la care avocatul nostru nu s-a prezentat,probabil in intelegere cu judecatorii si avocata vecinului,si nici nu a mai raspuns la teleefon,desi am platit din start onorariul.Ni s-a respins cererea lamurire dispozitiv,pe motiv ca nu e intemeiata.Vecinul s-a folosit
si de i intablare falsa a terenului cumparat,cu ajutorul celor ce au facut intabularea.,solicitand 30 m din terenul care ne apartine prin act de vanzare cumparare si care partial l-a trecut in intabularea falsa.A cerut reconversie si granituire la primul apel,desi suprafata de teren pe care o are este mai mare decat in actele de vanzare cumparare (cel autentic ,nu cel fals intabulat ),Am prezentat instantei aceste acte FALSIFICATE am cerut prezentarea cartilor funciare si schitelor din actele de vanzare cumparare dar instanta a refuzat.Noi avem o casa construita in 1998 ,situata intr-un plan de amplasament cu imobilul fostului vecin cu care am cumparat terenul in 1997 si am facut un Proiect de 2 locuinte amplasate asa incat sa nu se umbreasca reciproc Acest prim vecin ,nu a mai constriu casa ci a vandut terenul vecinului cu care suntem in litigiu,el construind casa in 2011..In anul construirii locuintei noastre nu exista RLU.aVEM TOATE EXPERTIZELE FACUTE DE-A LUNGUL ANILOR,CARE CONFIRMA CA AVEM DREPTATE,CA LOCUINTA VECINULUI ESTE CONSTRUITA LA 60 CM DE NOI,,nerespectand RLU,lEGEA 50/1991, Ordinul MS privind insorire..In plus a sapat fundatia la 2 m sub fundatia noastra.,
Neavand avocat la lamurirea dispozitiv,nu mi s-au primit alte acte care ar fi trebuit depuse cu 5 zile inainte.Faptele de falsificare a documentelor se prescriu in feb ,caci se implinesc 10 ani si probabil asta a fost temeiul taraganarii procesului.Completul de judecata incepand din ianuarie s-a schimbat lunar,astfel ca nu a ramas nimeni din judecatorii ce au cercetat fondul.Ce putem face,vom trai toata viata sub un zid de 11 m ,care ne ia insorirea ? este vorba si deversarea zapezii,vecinul coborand streasina la 3,30 m la un unghi de 45 grade igrasie,reflexia caldurii vara de pe tabla acoperisului la etaj care nu mai poate fi locuit ,consum de lumina pentru ecuri si incalzire.REFUZUL LAMURIRII DISPOZITIV A FOST DAT PE 6 OCT. Asteptam motivatia,Ce se mai poate face daca fiind judecat nu mai avem cum sa-l dam din nou in instanta avand aceleasi cereri ?Procesul a inceput sub vechiul cod de procedura civila? Exista vreun avocat care ne poate prelua cazul ?S Inteleg ca nu putem da in judecata avocatul,magistratii desi este evident ca aici auavut interese personale.
Bună seara,timp de 9 ani m-am judecat cu vecinul care a construit o casa la 60 cm de gard ,nerespectand autorizația de construcție,RLU ,normele de insorire.Primaria are depuse în dosar acte emise nelegal (eliberare CU fără prescripții, retrageri,regim de inaltime) a trimis instantei doua rânduri de acte ca fiind conforme cu originalul și conținut diferit.Avem expertize tehnice care susțin adevărul ca pt a efectua modificarea DTAC trebuia o noua autorizație întrucât vecinul a construit o locuință cu suprafața de 2 ori mai mare decât în CU și AC .L,-am dat în judecata pentru lipsa de insorire dar avocata lui a reconvertit procesul în gratitudine și revendicare.Acest vecin a utilizat intabulări false ,am sesizat în penal ,dar nimeni nu a venit sau citat pt ancheta.Toate expertizele ne dau dreptate dar nu au luat în considerare actul de vânzare cumpărare original a vecinului ci pe tot parcursul procesului a prezentat intabularea falsa Acum am primit decizia definitiva și irevocabila prin care suntem obligați sa ii dam 33 m din terenul obținut de noi prin Act de VC ( deci îl improprietareste) iar pe el sa ia masurile necesare asigurării insoririi imobilului nostru .Am apelat la un executor care ne-a spus ca nu are cum face executare deoarece în motivare nu se specifica cum sa asigure insorirea? Ce trebuie făcut,chemare în penal pentru fals ( deși noi am făcut sesizare de 6 luni) anulare act VC,,tulburare de posesie deoarece a intabulat o parte din terenul nostru ,a distrus semnele de hotar și a depozitat gunoi și blocat accesul pe acest teren ? Avocata lui a participat la toate aceste acțiuni deși știa ca actele sunt falsificate.Credem ca au fost stimulați și judecătorii sa dea o astfel de motivare care nu se poate aplica .Suntem din nordul Moldovei,exista vreun avocat care ar vrea sa preia consultanta ?
Răspuns la discuția distanta intre case
Distanta dintre doua cladiri alaturate este reglemeentata de ORDINUL 119/04.02/2014 al Ministerului Sanatatii pentru aprobarea Normelor de igiena si sanatate publica privind mediul de viata al populatiei
ART. 1
Se aprobă Normele de igienă şi sănătate publică privind mediul de viaţă al populaţiei, prevăzute în anexa
care face parte integrantă din prezentul ordin.
ART. 2
Normele de igienă şi sănătate publică sunt obligatorii, potrivit legii, pentru toate unităţile din sistemul
public şi privat, precum şi pentru întreaga populaţie.
ART. 3
Nerespectarea normelor de igienă şi sănătate publică privind mediul de viaţă al populaţiei atrage
răspunderea disciplinară, administrativ-materială, civilă ori, după caz, penală, în sarcina persoanelor vinovate
de abaterile săvârşite.
ART. 4
La data intrării în vigoare a prezentului ordin se abrogă Ordinul ministrului sănătăţii nr. 536/1997 pentru
aprobarea Normelor de igienă şi a recomandărilor privind mediul de viaţă al populaţiei, publicat în Monitorul
Oficial al României, Partea I, nr. 140 din 3 iulie 1997, cu modificările ulterioare.
ANEXA 1
NORME
de igienă şi sănătate publică privind mediul de viaţă al populaţiei
ART. 1
În înţelesul prezentelor norme, următorii termeni se definesc astfel:
a) încăpere de locuit - încăperile cu funcţii de cameră de zi şi dormitoare;
CAPITOLUL I
Norme de igienă referitoare la zonele de locuit
ART. 3
(1) Amplasarea clădirilor destinate locuinţelor trebuie să asigure însorirea acestora pe o durată de minimum
1 1/2 ore la solstiţiul de iarnă, a încăperilor de locuit din clădire şi din locuinţele învecinate.
(2) În cazul în care proiectul de amplasare a clădirilor evidenţiază că distanţa dintre clădirile învecinate este
mai mică sau cel puţin egală cu înălţimea clădirii celei mai înalte, se va întocmi studiu de însorire, care să
confirme respectarea prevederii de la alin. (1)
.

Se adauga restrictiile sau limitarile din Regulamentul general si local de Urbanism (vedeti PUD constructie vecin -se solicita la Primarie)