avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 663 soluții astăzi
Forum Activitate Ngabim

Activitate Ngabim

ynocentta a scris:

solicit explicit legea care permite montarea repartitoarelor pe calorifere debransate

instalarea repartitoarelor de cost are loc in cazul in care majoritatea proprietarilor solicita instalarea acestor aparate
Analizati responsabil succesiunea de evenimente si veti constata ca repartitoarele au fost instalate in perioada cat apartamentul era bransat la sistemul centralizat de alimentare cu agent termic
Aveti document legal care sa ateste debransarea consumatorilor individuali de la sistemul centralizat cu utilitati ?

Multumesc pentru raspuns: Am crezut ca am specificat in postarile de mai sus ca am un document semnat de RADET si asoc proprietari prin care ap. in cauza a fost debransat in 2002-situatie in care se afla si acum. Repartitoare in condominium au fost montate in 2006, nu stiu daca au fost si in acest ap. debransat. Cele actuale am aflat ca au fost montate in virtutea inertiei gratuit de primarie la reabilitarea blocului fara a se tine cont ca ap e debransat. Eu m-am trezit in posta cu o calculatie de energie termica pt un ap. contorizat cu consum "0" pe repartitoare. Doar ca ap e debransat si din pct. meu de vedere, indiferent ce raport juridic a fost stabilit intre administratie si firma de calcul en. termic el este nul deoarece se aplica la un ap. care se afla intr-o alta situatie juridica decat cea aflata in calculatie (in actul de vanzare e specificat faptul ca ap. e debransat conform documentului de debransare din 2002 mentionat mai sus). Pe de alta parte modul legal de calcul al en termica pt ap debransat este altul decat pentru cele bransate.
Multumesc pt interes... daca nu as fi stiut ca repartitoarele au fost montate pe calorifere debransate nu vad de ce as fi intrebat.
cyan a scris:

Atata timp cat nu se calculeaza caldura pentru caloriferele din apartament ci doar pentru partile comune la ce va este de folos legea?
Apartamentul are centrala termica?
Daca este debransat cu acte (acord furnizor si asociatie) atunci puteti demonta repartitoarele fara probleme.

Apartamentul nu are centrala termica. Are un act de debransare din 2002 cu semnaturi RADET si Asoc Propr.
Eu incerc sa aflu ratiunea/legea/norma aplicata in decursul anilor pentru repartitoarele montate pe caloriferele debransate inaintea contorizarii ( repet in 2002 nu cred ca existau repartitoare). Poate a fost o astfel de ratiune/norma/lege. Repartitoarele apar cu serie in calculatia lunara de la aceasta firma. Bun le pot da jos, banuiesc ca fostul proprietar le-a platit (habar nu avea ce sunt si cand au aparut acolo). Administratia ... nu m-a lamurit in discutie-probabil trebuie sa solicit in scris anumite lucruri.
Pe acest forum se poate afla daca a existat sau exista o norma/lege/ratiune/logica de a monta repartitoare pe fiecare calorifer care a fost debransat de la RADET, cu acte, inainte de contorizare? De ce sa fi platit cineva pentru asa ceva?
Eu as vrea sa solicit explicit legea care permite montarea repartitoarelor pe calorifere debransate, indiferent ce contracte a semnat administratia cu o firma de calcul energie termica.
cyan a scris:

Daca apartamentul este debransat "cu acte" atunci se plateste caldura doar pentru partile comune.

Plata se face doar pe partile comune dar mai apare si plata de exploatare a repartitoarelor. Banuiesc ca in 2002 nu erau montate repartitoare, nu reusesc sa inteleg de ce a fost necesara instalarea acestora.
Am cumparat un apartament debransat din 2002 la care am gasit repartitoare pe caloriferele debransate. Culmea e ca se plateste serviciu de exploatare pe aceste repartitoare. Nu vad in lege obligativitatea montarii repartitoarelor in apartamentele debransate. Imi scapa ceva? Ce pot face sa nu mai platesc acest serviciu inutil?