avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 147 soluții astăzi
Forum Activitate ionescumihaivasile

Activitate ionescumihaivasile

Doamna va multumesc pt sfat si mai ales pentru disponibilitatea de a ma ajuta . despre faptul ca exista astfel de oameni in breasla dumneavoastra nu trebuie sa va cereti scuze sau sa va simtiti in vreun fel . in toate profesiile exista astfel de oameni : doctori , mecanici auto, functionari etc. , problema nu tine de cat si unde au studiat ci de elemntara educatie primita acasa. am sa tin cont de sfatul dumneavoastra si am sa-i solicit sa-mi trimita contractul si chitantele prin mail. am sa revin saptamana viitoare cu informatii . inca o data va multumesc pentru sfatul f util .
Multumesc pt raspuns . initial mi-a cerut 20% dar a spus ca aceasta suma poate fi negociata . daca era stipulat in acte trebuia sa fie o suma fixa ,corect? cum pot sa-l determin pe av sa-mi arate contractul si sa-mi elibereze chitantele daca el nu doreste ?

Am inteles si va multumesc pt amabilitate .
multumesc pt raspuns . av meu mi-a spus ca are un termen de 1 an sa-si recupereze onorariul altfel il pierde . daca eu nu-i platesc cat mai repede mi-a spus ca ma da in judecata . dvs spuneti ca acest conflict se rezolva de catre decanul baroului .
Multumesc de raspuns , am discutat si mi-am achitat onorariul asa cum a fost intelegerea iar despre cei 10sau 20% nici vorba sa fi stiut pana la definitivarea hotararii. gresala a fost a mea ca am mers pe incredere in acest om si nu i-am cerut de la inceput contractul si chitantele de fiecare data cand i-am platit . de ce nu doreste, ca pentru suma de banii pe care mi-a cerut-o suplimentar , sa-mi elibereze chitanta ? daca ii tine altcineva contabilitatea nu se poate scoate acele chitante din urma? iertati-ma dar modul in care procedeaza ma duce cu gandul la incalcarea codului deontologic al profesiei . ma intreb : daca in lipsa acelor chitante eu devin cotizant permanent ?

Multumesc pt raspunsul obiectiv. da, nu am contractul si nici nu l-am vazut , referitor la "onorariul de succes" nu a fost vb . despre acest lucru am fost anuntat luna trecuta.
in 2015 am vorbit cu un av. sa ma reprezinte intr-un dosar "litigii cu profesionistii" . ne-am inteles la o suma fixa pe care i-am achitat-o in rate dar pentru care mi-a eliberat o singura chitanta doar pentru prima rata. in 2017 s-a terminat procesul iar av. dupa ce hotararea a fost definitiva ,ma suna, si-mi spune ca este o problema cu onorariul . av a recunoscut ca i-am achitat in totalitate onorariul dar mai este vb de onorariul de succes de 10-20% . cand am cerut sa vad contractul mi-a spus ca nu-l are la birou iar cand am cerut chitantele pe sumele de bani pe care le-a primit mi-a spus ca nu mai are chitantierul . sunt de acord sa-i dau 10% dar nu-mi poate da chitanta , a spus ca face un act aditional contractului din care sa rezulte ca m-am achitat integral . ce pot face ?